МИКОЛА АМОСОВ — ЛЮДИНА СТОЛІТТЯ!

Ювілейна сесія Національної академії наук та Національної академії медичних наук України, яка присвячена столітньому ювілею Миколи Михайловича Амосова. 

Вітання від уряду України учасникам загальних зборів. 

Президент України Віктор Янукович

Щиро вітаю учасників урочистого зібрання, присвяченого сторіччю від дня народження Миколи Михайловича Амосова, — засновника вітчизняної школи кардіохірургії, видатного вченого, філософа та громадського діяча. Легенда кардіології Микола Амосов врятував життя тисячам пацієнтів, виховав цілу плеяду висококваліфікованих хірургів, один із перших усвідомив важливість органічного поєднання медицини з точними науками та впровадження ідеї біокібернетики. Упевнений, що багатий спадок академіка Амосова, його життєвий приклад і надалі надихатимуть численних послідовників на нові досягнення в ім’я  здоров’я людини. Бажаю всім щастя, благополуччя та подальших успіхів. 

Голова Верховної Ради України Володимир Рибак

Дорогі друзі, щиро вітаю учасників ювілейної сесії присвяченої сотій річниці від дня народження видатного вченого у галузі медицини і біокібернетики, засновника Української кардіохірургічної школи, академіка національної академії наук України та Національної академії медичних наук України, талановитого письменника та публіциста, палко громадського діяча, М.М. Амосова. Відзначення сторічного ювілею академіка Амосова є подією світового масштабу, що відповідає величі його легендарної постаті, підтвердженням цього є проголошенням ЮНЕСКО -2013 року роком Амосова, та прийняття Верховною радою України постанови про вшанування пам’яті Миколи Михайловича на державному рівні. Академіка Амосова не можна умістити у будь які рамки, спектр його інтересів вражає. Після закінчення лісо-механічного технікуму, отримання з відзнаками медичного та інженерного дипломів, робота провідних хірургом польового госпіталю, проведення першого в радянському союзі протезування мітрального клапану серця, створення та впровадження у світову практику антитромботичних протезів серцевих клапанів, дослідження проблем штучного інтелекту, розробка питань побутово-інформаційного суспільства, моделювання соціальних систем, багаторічна депутатська і громадська діяльність. Недарма у 2008р. в рамках телевізійного проекту великі українці за результатами опитування народної думки, академік Амосов посів почесне друге місце, він був лідером в усьому, чого торкався. Але головне, його ясний розум ніколи не залишався байдужим до проблем держави, нації, окремої людини. Переконаний, що сьогоднішнє урочисте зібрання стане не лише проявом високої поваги  інтелектуальної еліти до світлого образу академіка Амосова, а й засвідчить прагнення наукової спільноти наслідувати ідеї гуманізму, безкорисливого і високоморального служіння Україні. Плідної вам роботи, нових звершень, доброго здоров’я та благополуччя.

undefined

Прем’єр-міністр України Микола Азаров

Шановні друзі, від імені уряду, щиро вітаю Вас з нагоди 100 річного ювілею видатного вченого у галузі медицини і біокібернетики, хірурга, героя соціалістичної праці, лауреата Ленінської та державної премії, академіка Національної академії наук України та Національної академії медичних наук України, Миколи Амосова. Символ епохи, легенда кардіології, знаний філософ,  політик, прозаїк Микола Михайлович залишився кумиром для сотень своїх учнів, рятівником для тисяч пацієнтів та ідеалом для прихильників його великої волі та таланту. Завдяки йому суттєво розвинулася вітчизняна хірургія, на сьогодення проводиться весь спектр хірургічних операцій на серці, більшість пацієнтів з складними патрологіями серця можуть отримувати необхідну термінову допомогу не за кордоном, а в Україні. Національний інститут серцево-судинної хірургії імені М.М. Амосова є світовим лідером у своїй галузі. Заслужений авторитет національної школи кардіохірургів, сприяє підвищенню авторитету нашої держави і відкриває нові перспективи розвитку науки та практичних викликів. Бажаю Вам щастя та подальших успіхів у Вашій гуманній праці. 

Віце-прем’єр міністр Костянтин Іванович Грищенко 

Дозвольте привітати всіх тих, кого я вже давно знаю. Тих, хто, дійсно, спрямований сьогодні у напрямок вирішення проблем, які стоять перед людством і перед нашою країною. Тих, хто є, справді, новаторами, хто бачить ті обрії, які можливо сьогодні не всім доступні. За нашу науку, за тих, хто стоїть на передньому плані цієї науки. Я думаю, ми маємо всі бути їм вдячні. Від себе хочу побажати успіху. На Вашому спільному засіданні, віддаю велику пошану тому, хто свого часу відкрив нові підходи, нову не просто хірургічну техніку, але і зовсім інший світогляд того, що потрібно робити  у цій сфері. Сфері рятування життів і підвищення якості життя для тих, хто пережив операцію.

Міністр охорони здоров’я Раїса Василівна Богатирьова

Шановні колеги, Микола Михайлович Амосов у своєму житті завжди розраховував на власні сили, на свої знання, на здобутки своїх колег. Все завжди перевіряв, якщо не експериментально, то ставленням досліджень на власному організмі. До всього ставився і підходив критично, коли приймав рішення відповідної дії. Я переконана, що багатомільйонне наше громадянське суспільство теж бере приклад з видатної людини. За своє здоров’я відповідає кожний сам і своє здоров’я кожен здобуває сам, бо тільки людина, яка навантажує себе і яка обмежує  себе у багатьох речах, може бути здоровою. Цю тезу озвучив Микола Михайлович, і вона не втратила актуальності. Думаю, що сьогодні Ви  будете згадувати про це, можливо, обговорювати це, але головний висновок,  у нас є власні дороги, власні приклади та власні творці, а ми є єдиними продовжувачами.  Отже, для того, щоб наша конференція пройшла гідно, ми змогли обмінятися тим, що для нас важливо, для нас творить не тільки минула, але й сьогодення і майбутнє. І хочу Вас сказати, що повернувшись вчора с Ашхабаду, що саме наша кардіохірургічна школа дуже затребувана не тільки в Європі, але й в багатьох пост радянських країнах, які на сьогодні потребуються підтримки українського кардіохірурга, українського вченого кардіології та кардіохірургії. І думаю, що ми їм допоможемо сьогодні прийняти таке рішення, щоб дати можливість нашим побратимам отримати усі ті знання, яких у них не має. І, можливо, з нашою допомогою, вони швидше попрощаються з ситуацією, в якій вони опинились упродовж останніх 20 років. Бажаю усім успіхів

Голова комітету Верховної ради України з питань охорони здоров’я Тетяна Бахтеєва

Шановні колеги, від імені комітету Верховної ради України з питань охорони здоров’я, вітаю Вас с визначною подією в житті вітчизняної науки — 100 річних ювілеєм зі дня народження великого і видатного вченого Миколи Михайловича Амосова. Сьогодні вшановується пам’ять надзвичайно обдарованої людини, якою був Микола Амосов. Він відомий, як лідер-винахідник, фізик-кібернетик, письменник-публіцист, знаний громадський та державний діяч. Проте його світове визнання, на сам перед, пов’язане з кардіохірургією, якій він присвятив 35 років своєї професійної діяльності. Саме ним вперше виконано операцію протезування мітрального  клапану серця, а також вперше в Україні проведено операцію на серці з застосуванням штучного кровообігу. Випереджаючі час, Микола Амосов першим усвідомив необхідність поєднання медицини з точними науками, створивши першу на той час в нашій країні відділ біокібернетики та визначивши його завданням вивчення проблем штучного інтелекту, розробку нових інформаційних технологій в галузі кардіо та судинної хірургії, трансплантології. Яскравим свідченням всенародного визнання таланту цієї видатної людини та її особистого внеску в розвиток нашого суспільства стало те, що в 2008р. Микола Амосов посів друге місце після Ярослава Мудрого у списку 100 великих українців. Вшановуючи сьогодні пам’ять Миколи Амосова закликаю Вас гідно продовжувати його справу примножувати здобутки вітчизняної медичної науки та практики за для збереження і зміцнення здоров’я українського
народу. 

Президент Національної академії наук України, академік Борис Іванович Патон

Шановні колеги, сьогодні виповнюється сто років  від дня народження вченого із світовим ім’ям, видатного хірурга, засновника наукових шкіл у галузі грудної та серцево-судинної хірургії, біологічної та медичної кібернетики, академіка Микола Михайловича Амосова. Без сумніву, Микола Михайлович багатогранна та неординарна особистість, його самобутність проявлялась в усьому, він був лікарем хірургом від Богу, засновником нових наукових напрямів у медицині та біокібернетиці, талановитим літератором, твори якого насичені філософськими роздумами, громадським діячем з великим відчуттям внутрішньої свободи та гідності, крім того, і напевне це найголовніше, він був надзвичайно порядною, відповідальною та справедливою людиною. Микола Михайлович одним з перших у радянському союзі почав проводити операції на серці, на його рахунку тисячі врятованих життів, він створив інститут серцево-судинної хірургії та першим здійснив протезування мітрального клапану серця, а на міжнародному рівні вперше ввів у вживання  протезування клапанів серця, що маються антитромботичні властивості. Миколи Михайловичу належить істотний внесок у розвиток біологічної та медичної кібернетики в СРСР та Україні від моделювання фізіологічних процесів людського організму до створення соціальної моделі людини та систем штучного інтелекту. Творча спадщина вченого, який поєднав в себе талан хірурга, біокібернетика, філософа, оригінального мислителя і письменника, це вагомий внесок у досягнення вітчизняної та світової, наукової думки в наукові праці та літературні твори, філософські роздуми Микола Михайловича видані багатьма мовами світу. Чим більше задумуєшся над постаттю Амосова, тим більше розумієш велич цієї людини, все, до чого торкались його чудові руки та допитливий розум набувало небаченого до того моменту розуму. Нам і нашим нащадкам знадобиться ще дуже багато часу, щоб досягнути всі грані особистості та генію М.М. Амосова, як людини з великої літери. Впевнений що і в подальшому творчі задуми та ідеї академіка Амосова знайдуть втілення в роботу його учнів і колег. Особливо хочу подякувати доці Амосова  Катерини Миколаївні Амосовій, яка зайняла гідне місце в ряду кардіологів і з честю продовжує справи свого батька.

Президент Національної академії медичних України, академік Сердюк Андрій Михайлович

Свою розповідь про Миколу Михайловича Амосова почну з кількох запитань. Ким він буд до кожного з нас, хто добре його знав, поважав, любив? – Видатним хірургом, що безмежно розширив горизонти хірургії з легенів і серця, творцем, захисником і пропагандистом нових наукових ідеї людина, яка чітко визначила свою роль в суспільному житті і піднесла до небачених висот свою соціальної відповідальності. Чітку відповідь на ці запитання дає сам Амосов в своїй автобіографії: – «Если бы можно начать жить сначала – я бы выбрал то же самое: хирургию и в дополнение – размышление над «вечными вопросами» философии: истина, разум, человек, общество, будущее человечества. Так прошла жизнь. Что в ней было самое главное? Наверное — хирургия. Хирургия была моим страданием и счастьем».  Дійсно вражає перелік його досягнень в хірургії легенів та серця, в медичній науці, біокібернетиці, літературної творчості, пропаганді здорового способу життя. Вражає його працелюбність, громадянська позиція, глибокий і оригінальний талант публіциста і мислителя. Він був доброю, чуйною, чесною людиною, а його яскравий уривок професійної принадності, захоплює сьогодні нові покоління лікарів. Якщо поглянути на людське життя з висоти пташиного польоту у Миколи Михайловича воно пройшло на зламах кількох історичних епох. Народився в Російській імперії, пережив притаманні її соціальні та революційні потрясіння, першу світову і громадянську війну. Навчався, мужнів, видатних успіхів досяг в радянську добу. В різні роки, Гітлерівські навали, Микола Михайлович провів в зоні бойових дій – провідним хірургом польового госпіталю.   

Амосов заснував інститут кардіохірургії, котрий носить його ім’я, продовжував плідно працювати і творити в незалежній Україні. Академік Амосов став одним з найактивніших ініціаторів і засновників Академії медичних наук України. Він завжди лишався самим собою, його кредо «Бути першим!». Вперше в Україні  почав лікувати вади серця — шляхом хірургічної корекції, один з перших в Радянському союзі опанував метод штучного кровообігу, в 1963 р. знову першим провів протезування мітрального клапану, а через два роки першим в світі створив і запровадив антитромботичні протези серцевих  клапанів. Було  багато інших новацій, що здобули високих відзнак. Амосов і біокібернетика окрема тема його інтелектуальних, наукових уподобань.  Микола Михайлович з головою поринув в біокібернетику, яку з ентузіазмом розвивав в інституті  котрий очолював академік Віктор Михайлович Глушков. Їх об’єднувало віра в майбутнє обчислювальної техніки, створення моделей організму штучного інтелекту, ефективних систем вирішення різних наукових проблем і практичних завдань   

Своїм життям, своїми справами Амосов переконано довів, що незалежно від режимів і соціальних устроїв можна і потрібно жити за високо етичними принципами, не прогинаючи спину, завжди лишаючи вірним своїм переконанням. 

Академік НАМН України Кундієв Юрій Ілліч

Судьба подарила счастливые мгновения общения с Николаем Михайловичем Амосовым. Это то, что всегда сохраняешь в себе на всю свою жизнь.   Феномен Николая Михайловича требует изучения – это не только конечная кардиохирургия и биокибернетика, это абсолютная открытость, абсолютная бескорыстность, абсолютная моральность. Вот таким он был. Я так думаю, что люди совершенно объективно оценивают, скорее всего, вот эти качества великого гуманиста, прежде всего. Мы горды тем, что мы современники Амосова. 

Представник центру хірургії та центру охорони здоров'я Республіки Узбекистану Карімов Отабек Хуршідовіч

Уважаемые коллеги, уважаемый президиум, Я хоть и молодой, но я тоже являюсь учеником, косвенным учеником Николая Михайловича Амосова. Я ученик его учеников — Геннадия Васильевича и Василия Васильевича Лазоришинец. И наше министерство здравоохранения, лично наш директор республиканского специализированного центра хирургии имени академика Вахидова,  Феруз Гафурович Назыров передает свои горячие пожелания. А от себя хотел бы сказать такое. Узбекская медицинская общественность прекрасно знакома и выросла с трудами, не только хирургическими, но и литературными трудами Николая Михайловича Амосова. И первая книжка, например, которая подвигла меня к хирургии — это была книга Николая Михайловича Амосова «Мысли сердца». Я хотел бы передать Геннадий Васильевичу приветствие, от нашего Феруз Гафуровича — нашего директора, и небольшой подарок.

Святіший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет

Я з Амосовим зустрічався один раз на передвиборчій компанії в часи перебудови, і він там вперше замовив, що він вірить в Бога. Тому та моральність, про яку говорили тут, базується на його вірі в Бога. І тому Господь благословив його такими талантами. Та стільки він приніс добра! Хочу привести одну притчу. Один чоловік дуже віруючий, захворів. І будучи хворим до нього прийшов лікар і він йому сказав – «Я вірю в Бога і Бог мені допоможе.» і відправив його. Хвороба посилилась. Лікар прийшов в другий раз він його відправив в другий раз. Тоді к йому прийшов  третій. Він уже не покликав, а звернувся до Бога : « Господи я ж так в тебе вірив і таку покладаю надію.» Бог йому відповідає: «Я двічі посилав до тобі лікаря а ти відправив . Тому ти винен в тому що тобі так погано». Це свідчить про те, що лікарі — це є слуги Божі, які допомагають людям в їх лікуванні. І ми шануємо Вас як слуг Божих і бажаємо Вам доброго здоров’я.