КРАУДІНВЕСТИНГ АБО КРАУДФАНДИНГ: ЧИ Є ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ В УКРАЇНІ?

Системи краудфандингу/ краудінвестингу кидають виклик застарілим уявленням у вирішенні соціально-важливих питань.

Що спільного між реставрацією містечка Сісайд Хейтц в США, зруйнованого під час шторму «Сенді», будівництвом «Музею і наукового центру імені Миколи Тесли», фінансуванням соціально-екологічного фільму «The Age of Stupid», розробкою і виробництвом компанією MIT Media Lab для широкого кола споживачів 3D принтера?

Всі ці проекти змогли бути реалізовані завдяки благодійним пожертвуванням, зборам коштів, які здійснювався завдяки різним краудінвестинговим платформам через мережу Інтернет. Кількість учасників таких заходів — декілька тисяч інвесторів, в число яких входять, як відомі підприємці, так і пересічні громадяни, яких об’єднувало бажання «внести свою лепту» в такі соціальні проекти, що не залишили їх байдужими. 

Нові трендові слова в глобальному обігу

В сучасних умовах розвитку України є певні складності в залученні іноземних інвестицій, та й доступ до такого фінансування практично залишається закритим для основної частини малого та середнього бізнесу, отримання фінансових кредитів не доступно для населення, а держава обмежена в коштах і фактично не підтримує невеликі підприємства.  Краудінвестинг/краудфандинг може стати реальною альтернативою вирішення всіх цих «болючих» питань.

Краудфандинг (від англ. «збір коштів натовпом») — це колективна співпраця людей (донорів), які добровільно разом об'єднують свої гроші або інші ресурси, як правило через Інтернет, щоб підтримати зусилля інших людей або організацій (реципієнтів). Для реалізацій таких проектів спочатку повинна бути заявлена мета, визначена необхідна грошова сума, складена калькуляція всіх витрат, а інформація по ходу збору коштів повинна бути відкрита для всіх. Зазвичай використовується для фінансування творчих, благодійних, соціально-політичних, не пов’язаних з бізнесом проектів. Навіть на будівництво американської Статуї Свободи  в свій час були зібрані кошти через краудфандинг. Громадсько-суспільні проекти не єдині, хто потребують додаткового фінансування від населення. Існують невеликі і середні компанії, що хочуть розвиватися і потребують більше матеріальних ресурсів, ніж існує у них можливість зібрати, і готові залучити кошти інвесторів в обмін на акції свого бізнесу. Таким чином, виникла потреба в краудінвестингу.

Краудінвестинг (від англ. «інвестування натовпу») — порівняно новий термін, який з'явився тільки в 2007 році, але впізнаваність отримав у «вузьких колах» в 2010. Є однією з форм залучення фінансування, в якій велика кількість людей (мікро інвесторів) з типово невеликою сумою грошей, через мережу Інтернет можуть вкласти гроші в нові проекти («стартапи»). За статистикою, із двадцяти таких підприємств, через рік 9 збанкрутують, 6 залишаться на плаву, 4 принесуть істотний прибуток і один виявиться джекпотом. Тому стимул брати участь у краудінвестингу для потенційного інвестора полягає в очікуванні відносно високих доходів у разі успіху обраної компанії, але з розумінням можливих високих ризиків.

undefined

Кількість існуючих платформ у світі вже перевищила 500

Наразі відомі приклади успішних реалізацій проектів не тільки на Заході, але і в сусідній Росії за допомогою систем краудінвестингу/краудфандингу. Широкої публічності отримав на початку 2013 року так званий «Аварійний міст Шарья», який був повністю відконструйований за кошти і зусилля мешканців містечка — як впливових підприємців так і пересічних громадян — всього за декілька місяців. Успішне функціонування платформ краудінвестингу/краудфандингу має потенціал вирішити багато складних в наш час соціально-політичних проектів саме завдяки таких громадських ініціатив.

Всього, на 2012 р. у світі налічується більше 500 платформ краудінвестинга і краудфандинга. У середньому кількість подібних платформ зростає на 49% щорічно (на 38,1% в 2008 р., на 60% в 2012 р.).

Більшість з них розташовані на серверах наступних країн: США — 191, Великобританія — 44, Нідерланди — 29, Франція — 28 і Бразилія — 21. Більша частина краудінвестингових платформ в Європі функціонують у Великобританії — 23%, Нідерландах — 15%, Франції — 14%, Німеччині — 10% та Іспанії — 9%.

У Східній Європі також, розміщені онлайн-майданчики, принципи роботи яких схожі на краудінвестинг/ краудфандинг. Всього нараховується 12 майданчиків. Більшість у Польщі — 34%, Росії та Чехії — по 17 %.

Про успішність функціонування основних онлайн-майданчиків краудфандингу/ краудінвестингу у світі свідчать дані про кількість і обсяги профінансованих проектів .

У 2012 р. було проведено більше 1 млн. успішних кампаній зі збору коштів на різні бізнес та соціальні проекти. Більша частина угод припала на європейські країни — 55,1 % і Північну Америку — 44,8 %. Частка інших країн незначна — всього 0,1 % (1000 проектів). В цілому, обсяг зібраних коштів за допомогою краудінвестингових платформ, склав 2,7 млрд. дол. США в 2012 р.

На території країн СНД краудфінвестинг – це маловідома новація, комерційний та соціально-політичний потенціал якої наразі недооцінений, однак, успішне функціонування подібних систем у Європі та США підтверджує їх високу ефективність у вирішенні питань організації фінансування специфічних проектів.

Практична схема реалізації платформ краудінвестингу/ краудфандингу

Можливість зареєструвати свій стартап на онлайн — майданчику відкрита для всіх бажаючих. Однак, вони повинні відповідати певним вимогам, таким як визначити терміни реалізації, необхідний обсяг інвестицій, варіанти винагород та ін. Якщо за вказаний термін, проект не збирає потрібну суму, то за допомогою агрегатора кошти повертаються на ті рахунки, з яких вони
надійшли. 

Для стартапів, які потребують фінансування, така платформа — це в першу чергу реальна можливість залучати фінансування з мінімальними ризиками. Для потенційних інвесторів стартапів- можливість для будь-якої фізичної та юридичної особи, із будь-якої країни, вкласти кошти в проект (компанію) з будь-якої іншої країни світу, не маючи законодавчих, територіальних, дозвільних та інших адміністративних перешкод, легким і зручним способом, без необхідності вивчати фондовий ринок і безпосередньо звертатися за професійною допомогою до брокерів та інших спеціалістів організованих ринків капіталів.

Місце краудінвестингу/ краудфандингу в розвитку України

Одне із головних завдань кожного такого стартапу — це знаходження «золотої жилки» — вкладення грошей у проект, який повторить успіх славнозвісного "Twitter", колишнього естонського
стартапу. Подібна платформа краудінвестингу — шанс українців ставати повноцінними інвесторами, розкривати свій підприємницький талант незалежно від розміру коштів у наявності, та створювати підґрунтя для функціонування нашої «Кремневої долини», адже талановитих спеціалістів у нас вистачає, коштів також, справа гальмується не до кінця продуманою організацією та нестачею ініціативних інвесторів, які будуть зацікавлені у вирішенні суспільних проблем.

Існує стереотип, що для того щоб реально допомогти у закупівлі нового медичного обладнання для дитячого будинку, або відправити команду дітей для участі в міжнародному конкурсі, чи прийняти учать у розробці нового безкоштовного програмного забезпечення потрібно докласти багато зусиль, щоб знайти всю інформацію і профінансувати «надійну» справу або мати якісь спеціальні навички чи дуже велику суму коштів. Системи краудфандингу/ краудінвестингу кидають виклик застарілим уявленням у вирішенні цих питань. Все що зараз потрібно будь-якому громадянину, який хоче прийняти учать у достойній справі — це використати діючу ефективну онлайн-платформу. Українці повинні більш усвідомлювати те, що ми частина світу, що нас оточує, кожен повинен стати тією зміною, яку хоче бачити у світі.

Таким чином, можна з упевненістю говорити щодо перспективності розвитку краудінвестингових та краудфандингових технологій в Україні, що мають всі перспективи вплинути як на розвиток IT сегментів економіки, так і на фінансову систему. Це обумовлено не тільки виникненням значного соціального ефекту, який досягається у допомозі розвитку малого бізнесу, але й значною інвестиційною привабливістю самого проекту розробки платформи. Чи займе система краудінвестингу належне місце в розвитку України стане зрозумілим вже в найближчому майбутньому. Відмічаймо, що як і з усіма новітніми розробками, хто зможе перший розгледіти перспективний проект,
і долучитися до нього, той і отримає найбільшу економічну вигоду від участі у ньому.