ФАРМАЦЕВТИЧНИЙ ПРОРИВ

В рамках цього представницького міжнародного бізнес-форуму, який був організований за ініціативи українського Уряду, відбувся круглий стіл: «Нові вимоги до якості на фармацевтичному ринку України: перспективи для іноземного бізнесу».

В ньому взяли участь Віце-прем'єр-міністр України Костянтин Грищенко, Міністр охорони здоров'я України Раїса Богатирьова, Голова Державної служби України з лікарських засобів Олексій Соловйов, представники провідних фармацевтичних компаній, експерти та фахівці ринку.

«Фармацевтична галузь України має значний економічний потенціал розвитку, і, переконаний, найближчим часом може стати локомотивом української економіки. Президент та Уряд України розглядають фармацевтичний сектор як системоутворюючу галузь економіки України», — зазначив на початку заходу К.Грищенко. Він висловив переконання, що світові тенденції розвитку глобального фармацевтичного ринку та успіхи розвитку фармацевтичної галузі розвинених країн свідчать про великий потенціал для розвитку українського фармиринку: «Світовий фармринок динамічно розвивається, забезпечуючи найвищі у світі середньорічні темпи зростання. Його обсяг наблизився до $1 трлн. Фармацевтична галузь і біотехнології сьогодні є, напевно, найбільш інноваційними галузями промисловості в світі, формуючи значний попит на науково-дослідні роботи та забезпечуючи високі темпи їх зростання. Вплив фармацевтики виходить далеко за межі галузі, формуючи вагомі мультиплікативні ефекти в частині доданої вартості, зайнятості населення супутніх та обслуговуючих секторів, доходів від податків тощо». На думку Віце-прем’єра, в Україні фактично є три галузі, які демонструють настільки високі показники: сільське господарство, IT-галузь та фармацевтика: «Висока розагулженість фарпідприємств створює належні передумови для формування спеціалізованих кластерів, що, разом з банківським сектором, транспортно-логістичними підприємствами та іншими сервісними та супутніми галузями (сільське господарство, біологія, хімія, ветеринарія медицина, тощо), у найкоротші терміни, може перетворити ці регіони у точки економічного зростання. Цьому спиятиме зручне геостратегічне положення України на перетині товаро-транспортних потоків між Європою та Азією, розвинена транспортна інфраструктура, а також найбільш розвинена серед країн СНД нормативно-правова база, приведена у відповідність із законодавством ЄС».

undefined

Окрему увагу під час панельної дискусії К.Грищенко приділив питанню механізмів захисту пацієнтів від неякісних лікарських засобів: «Впродовж останніх років керівництвом країни взято курс на гармонізацію національного законодавства в сфері обігу ліків з європейським, що дозволяє впровадити ефективні європейські інструменти захисту здоров’я українських пацієнтів. Стандарти, якими керуються європейські країни для захисту здоров’я своїх співвітчизників стають стандартами для українців. Ми впевнені, що наші пацієнти повинні мати такі ж права в сфері захисту здоров’я, як і будь-який громадянин Евросоюзу. Результатом посилення державного контролю якості лікарських засобів стало те, що протягом 3-х років до споживача не допущено близько 8 млн. упаковок лікарських препаратів невідповідної якості, на суму близько 15 млн. євро»

У цьому контексті, за словами Віце-прем’єра, одним із ключових завдань для Уряду на найближчу перспективу є створення ефективної системи відстеження лікарських засобів: «З метою запобігання попадання фальсифікованих лікарських засобів в легальний обіг, за технічної підтримки Європейського директорату з якості лікарських засобів Ради Європи, в Україні впроваджується система відстеження лікарських засобів. Ми плануємо запровадити систему маркування кожної упаковки лікарських засобів, аби повністю відстежити систему виробництва ліків та їх доставки до споживача. Для того, щоб кожний громадянин України, який зайде до аптеки, мав змогу пересвідчитися у справжності лікарського засобу».

undefined

Одними з найважливіших передумов для розвитку вітчизняного фармацевтичного ринку та забезпечення потреб українців у належному рівні медичних послуг, на думку К.Грищенка, є активна співпраця Уряду України з представниками фармацевтичного бізнесу та локалізація виробництва світовими виробниками ліків в Україні: «Україна зацікавлена в більшій локалізації імпортних ліків на території України. Ми будемо продовжувати співпрацю з представниками бізнесу, з Американською торговельною палатою та іншими».

У свою чергу Президент Американської торговельної палати Хорхе Зукоскі зазначив: «Ми бачимо прагнення Уряду України вести діалог з бізнесом і ця конференція є тому підтвердженням. Ми бачимо, що зараз є зв’язок між Урядом та пацієнтом. Ми готові працювати разом з вами, щоб українські пацієнти отримували високоякісні послуги, адже учасники фармацевтичного ринку можуть ділитися досвідом та надавати своє бачення щодо розвитку ринку». 

У своєму виступі, який був присвячений належній регуляторній практиці на ринку лікарських засобів Раїса Богатирьова зауважила, що сьогодні Міністерство охорони здоров'я України приділяє особливу увагу розбудові сучасної системи регулювання обігу лікарських засобів.  Саме тому вже затверджені і працюють належні правила функціювання фармацевтичного сектору відповідно до міжнародних  стандартів, а також з боку МОЗ організовано контроль за їх виконанням у сфері створення, випробування, виробництва, реалізації, зберігання та застосування лікарських засобів. Згідно міжнародних стандартів впроваджені належні практики виробництва (GMP), доклінічних досліджень (GLP), клінічних випробувань (GCP), дистрибуції (GDP), зберігання (GSP), які  супроводжують  лікарські засоби на всіх етапах обігу. Головна мета запровадження таких належних практик, за словами Міністра, полягає у знаходженні розумного, збалансованого компромісу між фармацевтичними компаніями та державними уповноваженими інституціями. Але, при цьому, наголосила Раїса Василівна, фармацевтичні компанії не мають вбачати лише вигоду в односторонньому порядку, але й сприяти всебічному забезпеченню пацієнтів якісними та доступними ліками.

Голова Державної служби України з лікарських засобів Олексій Соловйов, який у своїй доповіді щодо імплементації європейських вимог до контролю якості лікарських засобів в Україні, підкреслив, що в основу діяльності  уповноважених органів та установ, які здійснюють  ліцензування, інспектування, сертифікацію,  державну реєстрацію, контроль якості лікарських засобів, контроль за рекламою лікарських засобів та фармаконагляд маю бути покладені принципи сучасної належної регуляторної  практики. А європейські закони мають бути не лише імплементовані, а й чітко працювати та виконуватися учасниками ринку і спільні дії регулятора та компаній мають бути спрямовані лише на захист прав пацієнтів.

З цим погодилися й представники бізнесу, під час жвавої дискусії, яка зав'язалася у другій половині круглого столу  і модератором якої був Президент Американської торговельної палати в Україні Хорхе Зукоскі. А саме, генеральний директор ТОВ «Санофі-Авентіс Україна» Жан-Поль Шоер зауважив, що завдяки формуванню прозорих правил гри, заснованих на європейських підходах, українська фармгалузь стає все більш привабливою для зарубіжних інвесторів і за допомогою партнерства бізнесу та влади постійно підвищується доступ українських пацієнтів до високоякісних інноваційних лікарських засобів. І в цій ситуації представники фармкомпаній готові поділитися своїм багаторічним досвідом, сприяти у строренні спільних робочих груп для тіснішої співпраці з Урядом для користі пацієнтів. Він також подякував організаторам круглого столу за можливість відверто та конструктивно поспілкуватися з представниками влади, а владі подякував, що вона слухає представників бізнесу.

Ірина Панарина, директор ТОВ «Астразенека Україна» підтримала свого колегу та додала, що нині перед системою охорони здоров'я постали нові завдання щодо забезпечення населення доступними і якісними лікарськими засобами та виробами медичного призначення, і задля цього регуляторним органам необхідно спрощувати та уніфікувати ряд процедур, пов'язаних з різного роду експертизами та реєстраціями. А реалізація цих завдань передбачає удосконалення нормативно-правової бази фармацевтичної галузі, її гармонізації з міжнародними та європейськими стандартами, стимулювання розробки та виробництва основних лікарських засобів, а також впровадження європейських практик лікування. І її компанія завжди готова співпрацювати з МОЗ у цьому напрямку

Дискусія виявилася плідною і конструктивною для усіх учасників круглого столу та окреслила найближчі перспективи у співпраці регуляторних органів та гравців фармацевтичного ринку, що має перерости у постійний ефективний діалог бізнесу та влади.