АГРАРНИЙ СЕКТОР — ВЕЛИКІ НАДІЇ

Протягом останніх років Україна остаточно зарекомендувала себе як потужного гравця на світовому ринку продовольства. Так, щорічно збільшуються обсяги експорту вітчизняної сільгосппродукції. Лише в 2012 році Україна поставила на зовнішні ринки продукції АПК на 18,2 мільярда доларів, що на 40% більше, ніж у 2011 році. У поточному році доходи від експорту планують збільшити до 22 мільярдів доларів. Про це під час дискусійної панелі «Інвестиції в аграрну галузь України. Нагодуємо світ разом!», яка відбулася в межах Першої міжнародної бізнес-конференції «ABC: Ukraine & Partners», повідомив Міністр аграрної політики та продовольства Микола Присяжнюк: «За останні роки Україна стала одним із найпотужніших гравців на світовому ринку продовольства, постійно нарощуючи експорт сільськогосподарської продукції. Четверта частина від усього експорту України – це аграрна продукція. У 2012 році кожна 11 тонна зерна, що продавалася на світовому ринку, була вітчизняного виробництва. Нам належить 9,2% у світовій торгівлі зерновими. Загалом же у 2012 році експорт сільгосппродукції становив 18,2 мільярда доларів США, що на 40% більше від попереднього року». 

За словами Миколи Присяжнюка, сьогодні держава абсолютно виправдано  покладає на аграрний сектор великі надії. Підтвердженням цьому є те, що аграрний блок – один із основних у Державній програмі активізації розвитку економіки на 2013-2014 роки: «У межах виконання Програми ми плануємо залучити потужний інвестиційний ресурс у галузь. Ми плануємо реалізувати свої можливості в інвестиційних проектах у галузях сільськогосподарського машинобудування, тваринництва, тепличного господарства, розбудові інфраструктури аграрного ринку та зрошувальних систем, харчовій промисловості та інших».

У результаті реалізації Державної програми активізації розвитку економіки планується збільшити обсяги експорту сільськогосподарської продукції до 22 мільярдів доларів.  

Так, відомство, зерновий бізнес та галузеві аграрні асоціації вже підписали рамковий Меморандум про взаєморозуміння на 2013/2014 МР. І завдяки цьому будуть узгоджені обсяги експорту зерна нового врожаю: «Для забезпечення сталого партнерства держави та суб’єктів на ринку зерна Міністерство аграрної політики та продовольства України і зерноторгові компанії керуються Меморандумом про взаєморозуміння. Його буде продовжено на наступний маркетинговий період. І наразі ми вже  підписали рамковий Меморандум на 2013/2014 МР. Там зазначено, що наприкінці вересня ми обґрунтуємо обсяг експорту зернових. Думаю, що обсяги будуть більшими, ніж минулоріч», — зазначив Міністр.

undefined

Така форма співпраці влади та зернового бізнесу  довела свою ефективність у довгостроковій перспективі. Вона допомагає врегулювати ринок зернових як із позицій продовольчої безпеки держави, так і відповідно до вимог Світової організації торгівлі: «Зерновий сегмент українського агровиробництва взагалі має потужний потенціал і перспективу подальшого розвитку з огляду на процеси, які відбуваються на глобальному  ринку зерна. І на сьогодні Україна вже продемонструвала світовій спільноті, як ефективно налагодити співпрацю урядів та бізнесу. І таким чином ефективніше реагувати на дедалі більші потреби населення планети в зерні. Адже ми знаємо, що стрімке збільшення населення на планеті, зростання доходів у країнах з економіками, що швидко розвиваються, у рази підвищило попит як на продовольче, так і на фуражне зерно», — наголошує Микола Присяжнюк.

За 15 років українські аграрії зможуть виробляти до 90 мільйонів тонн зерна. Такі обсяги врожаю дозволять нашій країни посісти друге місце серед світових лідерів з продажу збіжжя. Проте для того, щоб ці плани стали реальними, необхідно інвестувати значні кошти в аграрний сектор. Зокрема сільське господарство потребує до 70 мільярдів доларів інвестицій. Про це повідомив президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко: «Аграрна галузь завжди прославляла нашу державу. І ми очікуємо, що така ж тенденція буде продовжуватися. Наразі Україна входить до п’ятірки світових лідерів за експортом зерна. І в найближчому майбутньому ми можемо посісти 2 сходинку. Україна завоювала стратегічні ринки у Північній Африці та Близькому Сході. Країни цих регіонів залежать від 30 до 70% від українського збіжжя. Також Україна значно наростила обсяги продажів зерна до Європи».

Також фахівець відмітив, що для того аби збільшувати обсяги експорту, необхідно наростити врожай зернових. Так, за 15 років українські аграрії зможуть збирати до 90 мільйона тонн збіжжя.

«Зважаючи на зростання чисельності населення в світі, на Україну покладається дуже велике завдання. Так, Україна може нагодувати до 600 мільйонів людей. Близько 20% виробленої сільгосппродукції буде споживатися всередині країни, а 80% може йти на експорт», — зауважив президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко.

Проте для того, щоб реалізувати такі амбітні плани, необхідно залучити до вітчизняного аграрного сектору до 70 мільярдів доларів інвестицій.