МЕТОД — ЦЕ Я…

Вероніка Чекалюк — фахівець, який сам створив свій фах. Вона як унікальне пальне для унікального авто. Успіх в тому, щоб знайти правильне поєднання: Rolls-Royce і ультрасуперпальне.

— Вероніко, чим Ви займаєтеся?

— Під час парламентських виборів була PR-консультантом у кандидатів, а тепер у депутатів. Працюю над докторською дисертацією. Разом з магістрами і студентами ВНЗ провели дослідження в різних регіонах України. Я проаналізувала результати. Опитування серед інтелігенції стосувалося тематики, хто вартий керувати державою, виходячи з наявних кандидатур, тих, хто на слуху, але не обов'язково депутат чи член уряду. Пропонували сім запитань. Тепер (сміється) можу сказати, хто з нинішніх політиків має шанс стати Президентом на найближчих виборах, кого підтримають виборці, яких кроків чекають від претендента. До речі, чимало реальних — досі в тіні. Загалом моя спеціалізація — соціальні комунікації. Викладаю PR, працюю бізнес-тренером. Маю кілька людей, яких консультую,  підтримую роками. 

— Як визначити, хто може бути лідером?

— Лише через спілкування… Це відчуваю на інтуїтивному рівні. Достатньо поспілкуватися з людиною кілька хвилин, і можна з упевненістю сказати, чи є у неї харизма. Без внутрішньої здатності викликати позитивні емоції у різних категорій громадян, стати лідером неможливо. Серед політиків чимало таких, які можуть зухвало поводитися на публіці, бути жорсткими чи улесливими, однак навіть самому собі не зізнаватися у власних амбіціях, відчувати страх перед поставленою метою. Іноді вони бояться відлуння власних кроків і, як зайці, тікають, озираючись, а до результату вже рукою подати… Рішучий крок зробити декому найважче... Здебільшого їхня діяльність — зайва метушня, імітація діяльності, розрахована на те, що народ дурний і так проковтне наживку, як голодна риба. Та часи змінилися, у виборців виробився стійкий імунітет щодо політиків. Однак влада — дуже солодке слово.  Викарабкатися на вершину іноді можна й самотужки, однак втриматися там, облаштувати плацдарм для наступних злетів під силу не кожному.

veronika_7

— Лідер має бути олігархом?

— Колеги жартують: «Якщо ти не народився із срібною ложкою в роті, то Вероніка вам її покладе і надихне на подальший розвиток». Статки — це одне із досягнень лідера… Бачу потенціал і можливості людини, закладені природою. Моя робота полягає в тому, щоб дати волю для розвитку. Часто за комплексами, нав`язаними суспільством, людина не вірить в те, що здатна на щось більше, може перемогти і бути беззаперечним лідером. Моя робота — допомогти розкритися, розвинути свої здібності.

Колись одна мудра людина сказала: «Твоя сила в тому, щоб робити сильним іншого».... З того часу минули роки... Тоді я не зрозуміла сказане, але, набувши досвіду, побачила: чим більше віддаєш, тим більше приходить ....

— Яку роль у Ваших проектах відіграють фінанси?

— Мої інвестиції — це щасливі люди. Якщо у них є все необхідне для життя, вони прагнуть розвиватися далі. З голодного і злого лідер не вийде, бо я в нього не повірю. А якщо немає віри в проект (людину), то жодні гроші не допоможуть... 

— Ви вірите в долю?

— Мабуть. Перевірено життям:  якщо дівчина зловила на весіллі букет нареченої, потім подарувала своєму коханому обранцеві цей трофей і він його прийняв — то Доля його визначена... Тут без варіантів... Якщо вдруге отримуєш один і той самий знак, це вже не випадковість. Коли  працювала журналісткою, ще під час навчання в університеті, на одній з подій до мене підійшла дивакувата жінка і сказала: твоя сила робити сильним іншого. У мене підсвідомо є віра в того, хто вартий бути лідером. Відчуваю це. Методи роботи прості: якщо коротко, то метод — це Я. Тобто немає книги, де про все написано. Дію на рівні інтуїції, яка базується на глибинних фахових знанням піару.

— Це якісь особливі знаки? 

— Якщо про знаки, — то все таємне стає явним. Мій клієнт до своєї програми  залучав потрібних людей… Один з політиків, з яким ми вели перемовини, намагався хитрити. Але не було прямих доказів його нещирості. Ось ми обговорюємо наступні кроки у проекті, у мене дзвонить телефон. На зв’язку наш хитрун. Я кажу:  «Добрий день», — а у відповідь шарудіння… Ставлю на гучний зв’язок — і раптом почалися дива: наш потенційний партнер у розмові з кимось починає розповідати про свої хитрощі й наміри, прикрашаючи мову нецензурщиною. Виявляється, у нього новомодний iPhone, яким він ще не навчився  користуватися. Від необережного доторку до сенсорного екрану сам зателефонував на  останній набраний номер — мій. Таке не сплануєш...

— Але ж Ви науковець…

— Мій фах — це  володіння особливим поглядом на дійсність: бачити не одиничний факт, а кругову панораму, виткану з переплетених між собою фактів. Я дивлюся не лише на поверхню життя, а й в глибину, досліджую історію, оточення, виводжу формулу, пропоную стратегію. Працюю у форматі 7D. Прораховую варіанти, показую шляхи для розвитку клієнта і разом вирішуємо, як рухатися.

Тут працює все на тебе або проти тебе. Як одягатися — не обов’язково у найдорожчі речі. Як налагодити стосунки у суспільстві, перебувати у підпіллі чи відкритися для ЗМІ — рано чи пізно скелет у шафі зіграє свою роль. Як дійти згоди з партнерами. Іноді буває, що домовленість вигідна обом сторонам, однак щось насторожує у поведінці партнера і зривається  угода. 

veronika_2

— Ваші конкретні успіхи?

— Загалом ця інформація конфіденційна. Головне правило у моїй роботі — не розголошувати таємниць клієнта, того, що може нашкодити репутації. З етичних міркувань не називатиму імена тих, з ким працювала. Успіх того, з ким працюю, — мій успіх. Від цього отримую не тільки матеріальне, а й моральне задоволення. Можу розповісти, коли не вдається досягти результату. Наприклад, після кількох років успішного партнерства з відомим бізнесменом його дружина, каже: «Я теж буду бізнесом займатися». «Хай бавиться», — дав відмашку на співпрацю за його  ж кошт чоловік. Ми почали… Це було «переливання з пустого в порожнє». Вона металася в своїх шляхах розвитку, міняла проекти, стратегію… Повна істерика у перемовинах…  Звісно, такі «проекти» збиткові. І насамперед для клієнта.

Принцип бумерангу діє на всі сто. Ще приклад. Рік ідеальних проектів. Людина високого рангу, з потужними статками, власним літаком і елітною нерухомістю у Лондоні і Монако… Повний комплект для успіху… Якось я обмовилася про потенційний великий медіапроект  відомої людини в СНД, яка намітила новий вектор свого бізнесу і запросила мене через спільних друзів… Ми вийшли на бажаний алгоритм, призначено день ділового обіду. Мій потенційний клієнт летить власним літаком до Києва, у нього низка справ, і в тому числі  зустріч зі мною… Ви запитали про принцип бумерангу... Давній клієнт, скориставшись моєю довірою, запропонував моєму потенційно новому кілька цікавих напрямів. При цьому, усунувши мене від справ, регулярно звертався по «аудит». Врешті-решт втратив усе. Без моєї допомоги. Так склалося. Наразі нуль у нього всюди: ні контактів, ні коштів, усе пішло на погашення боргів… У мене немає на нього зла, й не було. Але мене дивує «українська жаба» в характері людей. Один політик довго мене «мурижив» перевірками і торгуванням… Коли ми погодили вектори співпраці та умови, він каже: «Цифру Вашої винагороди збільшимо  вдвічі, але оплату отримаєте від мого товариша, теж депутата, — у нього творча криза. Ви допоможете з неї вийти, я простежу його порядність»… Та людина  досить яскрава, його проекти мені були близькі по духу, і я побачила варіанти рішення його кризових ситуацій. Ось ми йдемо на зустріч. І раптом знак. У нього в кабінеті біля стіни стояв згорток — карта України... Представившись, ми наближуємося до рукостискання, і… карта України падає додолу між нами.  Я кажу: «Хлопці, це знак, ми не зможемо працювати»…  І знову права — обидва незабаром  пересварилися між собою… Підлість не мій «коник»! А для клієнта часто дешевше заплатити за роботу, ніж шукати так званий "компроміс".

— Можете поділитися  секретами ваших піар-технологій?

— Секрет на те і є секрет, щоб залишався таємницею. Універсальних рецептів немає. Навіть пиріг з однакових інгредієнтів кожна господиня пече по-своєму. Працювати на імідж, розкрутку має кожна деталь — погляд, вираз обличчя, манера спілкування, одяг, жести.  Дуже важливо вміти відповідати за кожен свій крок, вчинок. Тому якщо взявся за меч — рубай або взагалі не показуй його. 

Нині відомі PR-технології недієві. Змінився менталітет, світогляд людей. Зламано стереотипи. Якщо раніше за допомогою гречки можна було формувати позитивний імідж, то тепер це викликає лише роздратування. Зарубіжні прийоми теж недієві на постсовковому просторі. Їх просто не сприймають. Барака Обаму в Україні ніколи не обрали б президентом.  Яскравий приклад із виборчою кампанією яка мала найбільший бюджет цьогорічних парламентських перегонів. Продумано велася розкрутка, продумувався кожен крок, ретельно відбиралася реклама, однак відомо, що з цього вийшло. А шанси були величезні. Як бачимо сьогодні гроші не все вирішують. Хіба що погоду можуть зробити дуже великі гроші. Але якщо ціна перемоги занадто висока, то й перемога не така солодка. Для мене важливий баланс між полюванням і смаком перемоги.

— Ви заперечуєте технології попередників?

— Старше покоління, виховане за часів СРСР, зневірилося в ідеалах, насаджених системою. Молоді не отримали стимулу, хаотично виробляли свій світогляд. Врешті — всі потуги піарників зводяться нанівець. Нині настрої суспільства — в Інтернеті. Однак його користувачі — не ті люди, що йдуть на мітинги, навіть на вибори їх витягнути непросто. Потрібна екстраординарна мотивація, наполеглива методична робота, а не поодинокі заходи, феєрверки. Нині чимало політиків прагне відбити потрачене на виборах і спочивати на лаврах. Завоювати довіру і не виправдати її — це повний крах. Тож політика —це щоденне ходіння по лезу ножа. Ніколи не відчуваєш себе у повній безпеці, не можеш розслабитися. Люди чекають реальних результатів. Зомбування, скажімо через телебачення, викликає лише роздратування. Потрібні більш дієві методи.

— У вас є команда? Підтримкою яких фахівців Ви можете заручитися?

— Лідер — це вершина айсберга. Його успіх — результат командної роботи. В ідеалі –  команда непомітна. Вона за лаштунками творить ауру, координує, підказує, мотивує. Це і є правильний піар. Це моя робота. Я маю таку команду, дуже креативну, фахівці різних галузей — фінанси, економіка, юриспруденція, соціологія, психоаналітика тощо. Цим людям я довіряю на всі сто, можу покластися в будь-якій ситуації. Наша дружба і співпраця пройшла перевірку часом і в конкретних ситуаціях. Це велика рідкість. Все геніальне — просте. Нічого особливого не треба вигадувати. Проте все має бути вчасно, в потрібному місці, мають бути задіяні саме ті люди. Завдання піар менеджера — відчути ситуацію, спрямувати в певне русло. Для цього потрібні фахові знання, досвід, інтуїція.

— Здається, Ви знаєте набагато більше, ніж говорите нам…

— Не сприймайте мене у чорно-білих тонах. Не поспішайте з  висновками. Вони можуть бути неоднозначними і навіть хибними. Я інструмент — для когось, сама по собі я, як бензин без авто, не є дієвою. Все і всіх варто використовувати за призначенням!!! Це елемент успіху!

У моїй роботі, яку я називаю — творчістю, є місце здоровому вимислу, припущенням і трішки фантазії, і все це «приправлено» авторським міркуванням, оціночним судженням. Це той мед, який підсолодить гірку каву, що складається із перешкод і комплексів лідера.

Для мене важливо залишатися собою і ніколи не робити людям того, чого не хотіла б, щоб робили мені. Якщо переступаєш через моральні принципи, не сподівайся, що хтось пожаліє тебе.

Бесіду вела Тетяна Остапенко

Фото — Тарас Подолян, Дмитро Савченко