Звітує Львівщина

Рік тому Президент України Віктор Янукович призначив головою Львівської обласної державної адміністрації Михайла Костюка — екс-керівника Укрзалізниці, менеджера з величезним управлінським стажем. У непростому і заполітизованому регіоні новому керівнику Львівщини довелось зіткнутися як з амбіціями окремих політиків, так і специфікою ментальності галичан.
Про здобутки, проблеми і досягнення — в інтерв’ю з Михайлом Костюком.

— Михайле Дмитровичу, нещодавно минув рік відколи Ви обійняли посаду голови Львівської обласної державної адміністрації. Зрозуміло, що це не великий строк для кардинальних змін, але певні здобутки були, зроблено багато кроків для стабілізації в майбутньому.

— Перш за все, хочу наголосити, що всі здобутки це не виключно моя заслуга, а робота цілої команди. Коли я прийшов на цю посаду, визначив низку стратегічних завдань. Передусім, це сприяння компаніям, які чесно та прозоро здійснюють бізнесову діяльність в області та робота над максимальним спрощенням процедури залучення нових інвестицій в область. Далі, по порядку, це розвиток сільського господарства. У нас в області є кілька чинників, які дозволяють нам успішно розвивати фермерство, виробництво екологічно чистих продуктів, як рослинництва та і тваринництва. Крім того, це все той же розвиток ІТ-індустрії, у нас одні з провідних спеціалістів у цій галузі. Випускники НУ «Львівська політехніка» знаходять роботу,  а точніше їх знаходять роботодавці, ще під час навчання. Це розвиток туризму і так далі.
Завдяки роботі команди, нам вдалось покращити інвестиційний клімат регіону. Варто зазначити, що за результатами дослідження «Financial Times», Львівська область увійшла до рейтингу кращих десяти Європейських регіонів з економічної ефективності ведення бізнесу. Обсяг прямих іноземних інвестицій (акціонерного капіталу) внесених в економіку області з початку інвестування на  сьогодні становив 1,58 мільярда доларів США, це шосте місце по Україні. З цієї суми 117 млн – сільське господарство. У розрахунку на одного мешканця області припало 620 доларів США прямих іноземних інвестицій. Загальна сума іноземних інвестицій цьому року становить 277 млн доларів США. Так от, це у шість разів більше, ніж за алогічний період минулого року). Водночас ще 4,5 млрд грн капітальних інвестицій цього року, вклали вітчизняні інвестори.

Kostuk 1


— Ви зазначили, що одним із основних векторів розвитку Львівщини вбачаєте в «успішному селі». Які конкретні кроки можете окреслити?

— Почну розмову з мови цифр. У розвиток АПК вкладено 592 тис. доларів за цей рік. У 2011 іноземні інвестори вклали два млн доларів, вітчизняні інвестори вклали 306 млн грн. Як наслідок — сільське господаорство — одна із трьох галузей на Львівщині, яка найбільш активно розвивається,  разом із транспортом і туризмом. Зазначу, що цього року інвестиції у транспорт — зросли у 85%, в туризм — на 62% і у сільське господарство — на 46%. Приріст валового виробництва сільськогосподарської продукції сьогодні склав понад 8%. За темпами приросту серед областей України Львівщина займає 5 місце. За обсягами сільськогосподарського виробництва — 12 місце. В структурі виробництва валової продукції сільського господарства поступово зростає частка сільськогосподарських підприємств (33,3%).
У питанні розвитку села, важливим є донесення інформації. Для стабілізації роботи в агропромисловому комплексі ми постійно проводимо робочі зустріч з науковцями, спеціалістами, інвесторами, які реалізують проекти на Львівщині, організовано і проведено кущові навчання сільських голів та керівників агропромислового комплексу. Цього року завершено аграрний паспорт області, на завершальному етапі регіональна програма розвитку села.
Нам необхідно також зрозуміти, що розвиток українського села має здійснюватися шляхом розвитку кооперації на селі.  У 2012 році у Львівській області зареєстровано 2 новостворених сільськогосподарських кооперативи: «Засіки» у  Старосамбірському районі та «Побужани» у Буському районі.
Розроблено концепцію обласної програми підтримки розвитку сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів (заготівельно-збутових) на період до 2015 року. Надзвичайно важливим є питання будівництва зберігаючи комплексів, без цього неможливий успішний розвиток рослинництва.
Ще один важливий крок – впровадження програми «Галицьке село». Ми не можемо обійтись без державних інвестицій. Уряд готовий інвестувати у розвиток сільського господарства при наявності організованих сільськогосподарських підприємств та груп, які можуть виготовити проект, презентувати проекти і отримати дотацію. Невеликим приватним господарствам не під силу розробити проектів виробництва, іншим організуватись у кооперативи, з цією метою у області розробили згаданий пілотний проект.
Ми бачимо необхідність інвестування в село на наступний рік близько 140-150 млн. грн. Будемо в обласний програмах записувати підпрограму щодо фінансування стартового капіталу для організації сільськогосподарський кооперативів.

— Ви неодноразово заявляли про створення в області індустріальних парків. Розкажіть про цю роботу детальніше.

— Почнімо з того, що 4 вересня 2012 року вступив в дію Закон України «Про індустріальні парки». Законом передбачено звільнення  від оподаткування ввізним митом устаткування, обладнання та комплектуючих до них, матеріалів, що не виробляються в Україні.
Сьогодні Львівська ОДА завершує відбір відповідних земельних ділянок площею від 15 до 700 га, на яких планується організувати функціонування індустріальних парків. Якщо говорити конкретно, то пріоритетним є робота із створення індустріальних парків на території колишніх гірничо-хімічних підприємств у м. Новий Розділ та Яворівському районі.

— Розташування та природні багатства Львівщини, дозволяють їй заробляти на оздоровчому та просто туризмі. Одним із важливих чинників тут є розвиток дорожньої інфраструктури. Аеропорт та колія є, але дороги, навіть у порівнянні із сусідніми областями, перебувають у вкрай незадовільному стані.

— Ви багато у чому праві, але цього та попереднього року нам багато що вдалось зробути.В межах виконання заходів Програми соціально-економічного розвитку Львівської області на 2012 рік та підготовки до проведення Євро-2012 на дорогах загального користування у Львівській області за рахунок коштів державного бюджету виконано робіт.
Окрім цього, Державним бюджетом України на 2012 рік як субвенція місцевим бюджетам органів місцевого самоврядування Львівської області на будівництво, реконструкцію і утримання доріг комунальної власності виділено кошти в обсязі 137,6 млн грн., та додатково за клопотанням облдержадміністрації  - кошти у сумі 15 млн грн (всього 152,6 млн грн). Також з обласного бюджету виділено 30,5 млн. грн. на фінансування робіт, пов’язаних з  ремонтом доріг загального користування та комунальної власності. Це фінанси, але слід враховувати і  такий чинник – Львівщина приймає найбільший транспортний потік з усіх обалстей України. Власники транспортних засобів, у першу чергу це стосується великогабаритного транспорту, не завжди, хоча нам вдалось значно зменшити такі порушення, дотримують правил руху у спекотну пору року. Через це стан навіть нових доріг погіршуються.

— Цей, окрім виборів до Верховної Ради України, пройшов під знаком Євро-2012.

— Так. Це одна із найважливіших подій не лише року. На цей час нам видно не всі результати його проведення. Можемо перелічити: дороги, аеропорти, стадіони, готельна інфраструктура, відремонтовано вокзали і перш за все – моральні зміни та імідж України у світі. Ми, нажаль, через політичну ситуацію, не докінця змогли насолодитися його здобутками, провести належну оцінку та розставити акценти. Чнерез це у нашій свідомості позитив не є настільки чітким. Я бачив, з якими очима люди їхали з України. Вони не думали, що України є настільки європейською. Думаю, успішне проведення Євро-2012 стало серйозним кроком вперед у напрямку не лише покращення іміджу України в світі, а й інтергації нашої держави у європейську спільноту.