Про космос і не лише

Україна майже завершила роботи по спорудженню пускового столу в рамках реалізації спільного з Бразилією проекту створення космічного ракетного комплексу «Циклон-4». Наша співпраця в космічній галузі в рамках програми «Циклон-4» на пусковому центрі Алкантара вступає у фінальну стадію, тому ми вирішили дізнатися думку бразильської сторони в цьому питанні.  

— У ЗМІ з′явилась інформація, що в кінці 2013 р. буде запущено ракету «Циклон-4» – спільний проект України і Бразилії. Також про це повідомляв і колишній посол України в Бразилії Ігор Грушко. Раніше терміни запуску неодноразово переносились. Чи реальна ця дата?

— Переконаний, що цей проект в наступному році здійсниться. У Бразилії я зустрічався з багатьма людьми, які задіяні в цьому процесі. Це міністр науки і технології Бразилії Марк Антоніо Рауп, який працює у тісному контакті з бразильським президентом Ділмою Руссефф. Він тут був з колишнім міністром науки і технології Алоізіо Меркаданте (зараз — міністр освіти), а М.А.Рауп очолював Інститут космічних досліджень Бразилії (Inpe). З боку Бразилії всі проблеми вирішено. Проект знаходиться на стадії 30% готовності. Що стосується будівництва космодрому, над яким працюють дві великі бразильські фірми: «Норберто Oдебрехт» і «Камарго Коррея». Важливі підприємства будівельної галузі Бразилії. Будівництво ведеться, фінансування здійснюється як з бразильського так і з українського боку. Йдеться про фінансування створення ракети «Циклон» і будівництва космодрому для неї. І вороття цьому вже не буде. У січні 2012 р. міністр Костянтин Грищенко відвідав Бразилію і мав зустріч у Міністерстві закордонних справ Бразилії, з міністром Антоніо Патріота. Було визначено, що ця тема є пріоритетною і дано всі гарантії, щоб цей проект завершити. Бразилія докладає всіх зусиль, аби здійснити його і дотримується договору про нерозповсюдження технологій. В кінці квітня у Бразилії перебував голова Державного космічного агентства України (ДКАУ) Юрій Алексєєв. Я спілкувався з новим послом України в Бразилії Ростиславом Троненко: ми говорили про зустрічі Ю.Алексєєва з бразильськими представниками влади. Алексєєв мав розмову з Міністром науки і технологій Бразилії М.А.Раупом і Міністром оборони Бразилії Сельсо Аморімом. Результати цих переговорів позитивні. Я не знаю, як може не відбутися те хороше, що намітили наші держави.

brazil_1— Даний проект — бінаціональний. Але в ньому має право брати участь і третя сторона. Які це країни і, на яких умовах вони долучаються?

— Ми ще не визначилися щодо третіх сторін, бо не завершили двосторонню співпрацю. Коли завершимо наш двохсторонній проект, у нас будуть значні переваги, в порівнянні з іншими (фінансові переваги, простіший і надійніший запуск). Це впливатиме на укладання угод з третьою стороною. Обсяг можливостей визначають кращі чи гірші умови контракту. Якщо у вас є космодром з конкурентними економічними перевагами, комфортні умови для запуску, то будуть і відповідні умови для укладення угод. «Алкантара Циклон Спейс» — бінаціональне підприємство, спрямоване на отримання прибутку. Це підприємство створено не лише на запуск супутників. Його мета — здебільшого комерційна, тобто працювати у формі підприємства задля отримання комерційних та фінансових здобутків.

— Інфраструктура наземна здійснюється бразильськими підприємствами, двома фірмами, а електронна частина і начинка ракети — робиться на ВО «Южмаш». Є також аспект передачі технологій між двома сторонами і вже розмови ведуться про «Циклон-5».

— Про «Циклон-5», дійсно, вже є розмови. Але українські експерти не бачать участь бразильских спеціалістів у даному проекті. Бразильська сторона може це прокоментувати?

— Одні можуть бути оптимістами, інші  — скептиками. Бразильці — оптимістичний народ. Є навіть фільм «Бразилець. Професія – надія». Бразильці завжди дуже позитивні і завдяки цьому ми зараз досягли шостого місця у світі за рівнем економіки. П’ятдесят років тому всі казали, що у Бразилії ніколи не буде нафти і, що ми приречена бути аграрною країною. Всі були впевнені, що в нашій державі ніколи не буде досконалих технологій. Зараз у нас найкращі світові технології по видобутку нафти із великих глибин. Ми маємо найкращі в світі технології по виробництву біопалива, а також замкнений цикл збагачення урану і займаємо третє місце в аероавіаційній промисловості світу. Бразилія була країною майбутнього, але зараз — це країна сьогодення. Ще раз хочу наголосити, що ми — шоста економіка планети. Українцям слід оптимістично дивитися на майбутнє своєї країни. Передбачую — країна має все, щоб стати одним з європейських лідерів! Я не бачу причин, які б унеможливлювали розвиток України.

— В проекті «Циклон-4» є варіант аерокосмічного туризму. Чи продуктивно його введення, з  розважальною і науково-дослідницькою метою?

— Не дуже вірю, щоб «Циклон-4» впорався із цим завданням, але «Циклон-5» — може. П’ятнадцять мільйонів доларів, лише за те, щоб провести три дні у космосі! Можете уявити собі, яка комерційна зацікавленість у використанні «Алкантара Циклон Спейс» (Alcantara Cyclone Space). У світі дуже багато мільярдерів. Серед них – надто ексцентричні, які побачили вже все на Землі і хочуть піднятися в космос. Космічний туризм – багатообіцяючий напрямок. І у майбутньому багато запусків зможуть здійснюватись з Алкантари.

— Чому Ви не вірите, що ідею космічного туризму можна буде реалізувати у проекті «Циклон-4»?

— «Циклон-4» замалий для цього. П’ятий зможе нести набагато більшу вагу. Все треба робити поступово, щоб не зазнати невдачі.

— Чи скоро окупиться «Циклон-4»? Через який проміжок часу?

— «Циклон-4» передбачає шість запусків. Потім перейдемо до «Циклона-5». Але це дорогий проект, і передбачає участь держави, підприємств і співробітництва між країнами. У всіх країнах світу завоювання космосу, розвиток високих технологій відбувається за рахунок держави, бо інвестиції надто великі. Іноді знаходяться приватні партнери. Не можу сказати, коли все окупиться, бо амортизація займає достатньо значний проміжок часу і це повинен бути постійний процес. Це функція державної і приватної ініціативи. Держава вкладає великі гроші у технологію, а приватна ініціатива інвестує у комерційний результат. Державне фінансування дуже велике. До того ж, не можна розглядати космічний розвиток як окрему позицію. Треба враховувати інші технології, пов’язані з цією сферою (звуку, зображення, мікро- і нанотехнологій). Є ціла низка напрямків розвитку, які пов’язані з космосом і ці технології передаються комерційним структурам. Наприклад, випробовування матеріалів, що використовуються потім у промисловості для створення промислових та споживчих товарів.

— Ви сказали, що «Циклон-4» розраховано на шість запусків. За який час?

— «Циклон-4» передбачає два пуски на рік. Можна запускати більше, за кількості комерційних замовлень, але треба буде працювати в напруженому режимі.

— Бразилія намагається розробити власну космічну програму…

— У Бразилії вже є своя космічна програма. Будь яка космічна програма передбачає розробку технологій. Бразилія, власне, і має намір розвивати передові космічні технології. Природно, що будь-яка країна має необхідність у розвитку технологій. Ми зацікавлені у мирному використанні таких технологій. Наприклад, ми володіємо повним циклом ядерного палива, включно з процесом збагачення урану. Але ми не маємо жодних намірів створити атомну бомбу.

— Яким бачите подальше космічно-ракетне співробітництво з Україною, крім проектів «Циклон-4» і «Циклон-5»?

— Багато в чому ми можемо співпрацювати. Наприклад, Україна збирається розробляти біопаливо. Навіть, переробка двигунів для того, щоб вони могли споживати різні види палива. Можемо співробітничати у галузі фармацевтики, у спільному створенні нових матеріалів – серед інших напрямків.

— Чи здійснює Бразилія проекти в космічно-ракетній галузі з іншими державами?

— У нас є проекти по дослідженнях з Німеччиною, Францією, але це не структуровані проекти. Такого співробітництва, як з Україною, у нас ні з ким немає. З іншими країнами ми проводимо консультації, обмін інформацією. З Китаєм, наприклад, ми співпрацюємо в створенні супутників. Проект Alcantara Cyclone Space призначений, щоб виводити на орбіту супутники в інтересах країни, або підприємства.

— Окрім співробітництва із запуску «Циклон-4», між Україною і Бразилією було прийнято рішення розвивати сучасні освітні програми в космічній галузі. Є вже конкретні програми, що реалізовуються?

— Ми поки що над цим працюємо. Але у нас вже є програма, у рамках проекту Alcantara Cyclone Space, яка передбачає підготовку десяти спеціалістів. Ці студенти зараз живуть і навчаються у Дніпропетровську. Ще передбачено університетські програми. Заплановано студентів бразильських університетів привезти в Україну, щоб вони навчалися серед інших також на аерокосмічних спеціальностях.

— Це все перспективи наступних років?

— Скоро приїдуть студенти з бразильських університетів. Тоді і йтиметься про університетську співпрацю, бо є кілька бразильських університетів, які б прагнули співпрацювати з українськими вузами, такими як Дніпропетровький національний університет, Національним техуніверситетом «Київський політехнічний інститут» та харківською «Політехнікою». Ми зацікавлені у морській інженерії, авіаційній і морській навігації. У нас є загальнонаціональна програма «Наука без кордонів». Згідно неї, сто тисяч бразильських студентів будуть отримувати стипендії – за рахунок бразильської держави. Таким чином, вони отримають нагоду навчатися у Франції, Німеччині, РФ, США, Україні, Великобританії та інших країнах.