Великий шаман німецького народу

У жовтні 1938 року видатний швейцарський психолог Карл Густав Юнг, послідовник Зігмунда Фрейда, дав пророче інтерв’ю для одного американського журналіста про життя і долю трьох диктаторів – Сталіна, Гітлера і Муссоліні. За допомогою теорії психоаналізу він зумів як ніхто інший «влізти в душу» фюрера німецької нації Адольфа Гітлера, розкривши секрет його влади. Дамо слово класику психоаналізу.

005365

 Існують два типи сильних людей в примітивному суспільстві. Один з них – вождь, фізично більш потужний і сильний, ніж всі його суперники, інший – шаман, сильний не сам по собі, а в силу магічної влади, спроектований на нього людьми.

Гітлер належить безумовно до категорії містичних шаманів.

У тому, що Гітлер поводиться, як нам здається, дивним, алогічним і нерозумним чином, проявляється явно містична особливість Гітлера. Взяти хоча б назву нацистської держави. Вони називають її Третій рейх. Чому?

Ніхто не назвав королівство Карла Великого або державу Вільгельма першим чи другим рейхом. Тільки нацисти назвали себе Третім рейхом. Тому що це має глибоке містичне значення: в кожному німцеві вираз “Третій рейх” викликає несвідомі біблійні асоціації.

Але чому Гітлер, який мимоволі змушує кожного німця падати ниць, обожнюючи його, не справляє майже ніякого враження на іноземців?

Це відбувається тому, що для всякого німця Гітлер є дзеркалом його несвідомого, в якому для іноземця нічого не відображається. Він рупор, який настільки підсилює шепіт німецької душі, що його може розчути вухо її несвідомого.

133613

Дзеркало німецької душі

Він – перша людина, яка повідала кожному німцеві, яку долю для Німеччини той весь час представляє і бачить у своєму несвідомому, особливо після поразки у світовій війні, і єдиною характерною особливістю, притаманною будь-якій німецькій душі, є типово німецький комплекс неповноцінності, комплекс молодшого брата, який завжди трохи запізнюється на бенкет.

Це буквально відповідає істині, коли Гітлер говорить, що якщо він на щось здатний, то тільки тому, що за його спиною стоїть німецький народ, або, як він іноді говорить, тому, що він і є Німеччина.

Ось чому політичні рішення, які він приймає, виявляються вірними всупереч думкам всіх його радників і всупереч думкам всіх іноземних оглядачів. Всякий раз, коли це відбувається, це означає лише, що інформація, зібрана його несвідомим, завдяки його винятковому дару, виявляється більш вірною, ніж у всіх інших, німців та іноземців, які намагалися оцінити ситуацію та прийшли до інших, ніж у нього, висновків. І звичайно, це означає, що, маючи цю інформацію в своїх руках, він повинен бути готовим діяти відповідно до неї.

Його голос говорив йому, що треба йти вперед, що все буде добре. Але його людський розум вказував йому на численні небезпеки, можливо нездоланні. Тому спочатку голос Гітлера тремтів, його дихання переривалося. Його промова була сумбурною і затягнутою. Яка людина не здригнеться в такий момент?

В ході свого виступу, який визначив, ймовірно, долю сотень мільйонів людей, він постав людиною, яка зважилася на те, чого смертельно боїться, подолавши свій страх, тому що так було наказано Голосом.

n (18)

Диктатором не народжуються...

Було б великою помилкою думати, що диктатором стають внаслідок особистих обставин, наприклад, внаслідок сильного опору своєму батькові. Мільйони людей, що протистоять своїм батькам настільки ж рішуче, як, скажімо, Муссоліні чи Гітлер, ніколи не стануть диктаторами або чим-небудь подібним.

Треба згадати закон про диктаторів: “Переслідує той, кого переслідували”. Диктатори мають страждати від обставин, здатних привести до диктатури.

Гітлер прийшов, коли економічна криза знизила рівень життя і збільшила безробіття до нестерпного рівня, а потім велика інфляція, незважаючи на подальшу стабілізацію, довела до злиднів увесь середній клас.

Як Гітлер, так і Муссоліні, отримали свою владу від людей, і позбавити їх влади було б неможливо. Цікаво, що обидва, і Гітлер, і Муссоліні, засновують свою владу головним чином на нижчих середніх класах, робітниках та фермерах.

У порівнянні з Муссоліні Гітлер справляє враження в деякому роді дерев’яного каркаса, одягненого в сукню; механізму, що нагадує робота або з маскою робота.

Він не виявляє жодної людської ознаки. Його обличчя виражає непохитну одержимість метою, без тіні гумору. Здається, що він дублер реальної людини і що Гітлер-людина ховається всередині, і ховається навмисно, для того, щоб не порушити механізм.

У вас затишне відчуття від Муссоліні як людини. Гітлер вас лякає. Ви розумієте, що ніколи не будете здатні розмовляти з цією людиною, тому що це ніхто, це не людина, а колектив. Він не особистість, він ціла нація.

У нього немає і не може бути особистого друга. Як можна інтимно розмовляти з нацією? Ви можете пояснити Гітлера при особистому зближенні не більше, ніж пояснити великий твір мистецтва, вивчаючи особистість художника.

Він не зможе одружитися. Бо не може бути одруженого Гітлера, навіть якщо він одружиться. Він перестане бути Гітлером. Але неймовірно, що він коли-небудь наважиться на це. Не здивує, якщо стане відомо, що він цілком пожертвував своїм сексуальним життям заради Справи.

photo010

Гітлер – це сама нація

Ніяка нація не тримає свого слова. Нація – великий безглуздий черв’як, переслідуваний чим? Звичайно, роком, долею. У нації не може бути честі, вона не може тримати слова. З цієї причини в старі часи намагалися мати короля, що володіє особистої честю і словом.

Ви розумієте, що сто самих інтелігентних в світі людей складуть разом тупу юрбу? Десять тисяч таких володіють колективною інтелігентністю

крокодила.

Не всякий має гідність, але всякий є носієм нижчих тваринних інстинктів, володіє сугестивністю печерної людини, підозрілістю і злостивістю дикуна. Внаслідок цього багатомільйонна нація являє собою щось навіть нелюдське. Це ящірка, або крокодил, або вовк. Моральність її державних діячів не перевищує рівня моральності худоби, хоча окремі діячі демократичних держав спроможні трохи піднятися над загальним рівнем.

Гітлер – це сама нація. Це пояснює, крім того, чому Гітлер змушений говорити так голосно, навіть у приватній бесіді, тому що він говорить сімдесятьма вісьмома мільйонами голосів.

Монстр – ось що таке нація. Кожен повинен побоюватися нації. Це щось жахливе. Як може таке мати честь або слово? Ось чому краще – малі нації. Малі нації припускають малі катастрофи. Великі нації припускають великі катастрофи.