Юридична фірма POLEX: «Кваліфікована підтримка подвоює ефективність»

«Я не буду спілкуватись без свого адвоката» - ця фраза завдяки фільмам та серіалам стала розхожим  висловом. На Заході кваліфікований юрист вже давно став ключовою дійовою особою в усіх сферах життя – від політики та бізнесу до сфери  сімейних та навіть інтимних відносин.

В Україні рівень розуміння важливості юридичної підтримки лише наближається до того, на який заслуговує. Про місце  юридичного партнерства в бізнесі і політиці, про актуальність кваліфікованої підтримки кандидатів в депутати в світлі виборчих перегонів, що неухильно наближаються, – ось головні теми нашої бесіди з керівниками  Київської філії відомої в Україні юридичної фірми Polex – Директором філії Павлом Поляковим та заступником директора Марією Вербовою

– Наше перше питання досить традиційне. Декілька слів про історію створення Юридичної фірми  Polex, її досвід та досягнення.

– Polex – це українська юридична фірма, яка за роки свого існування вже завоювала репутацію надійного та кваліфікованого партнера. Компанія була створена в 2008 році шляхом об’єднання декількох юридичних фірм, які працювали в Харкові та Києві. Сьогодні головний офіс у Харкові очолює відомий в країні юрист, адвокат з 20-річним стажем, кандидат юридичних наук, доцент та викладач Національної юридичної академії імені Ярослава Мудрого Володимир Юрійович Полатай. Сьогодні в юридичній фірмі Polex працює більше 20 висококваліфікованих фахівців з різних галузей правознавства.

– Чи могли би Ви визначити найбільш нагальні питання в сфері юридичної підтримки бізнесу? Які юридичні проблеми в діяльності бізнесу в Україні Вам доводиться вирішувати найчастіше?

– Юридичні проблеми в будь-яких напрямках бізнесу існують завжди. Кожен суб’єкт економічної діяльності  так чи інакше стикається з юридичними питаннями в різних ситуаціях – на етапі створення бізнесу, пошуку клієнтів або інвесторів, налагодження партнерських зв’язків…

На сьогодні в якості основної ми виділили би таку проблему як юридичне формулювання стратегії розвитку бізнесу – адже якщо ця стратегія юридично не сформульована, чітко не формалізована, це неодмінно викличе труднощі в майбутньому. Тому з самого народження фірми необхідно мати надійного юридичного партнера, який буде супроводжувати і консультувати з питань порядку створення фірми, отримання дозволів, правильного укладання договорів про співпрацю та інвестування.

Зараз дуже важливою проблемою для бізнесу є подолання чисельних адміністративних бар’єрів законним шляхом. Мова йде перш за все про взаємодію з органами державної та місцевої влади, податковими органами. Причина в тому, що наші посадовці ніяк не зацікавлені у швидкому вирішенні питань, що стосуються бізнесової сфери. Не дивно, що у бізнесменів виробився стереотип, що питання треба вирішувати не законним чином, а пошуками тих, кому треба дати «на лапу». Але рано чи пізно їм все одно доводиться повертатися на шлях законного юридичного вирішення.

Сьогоднішня економічна ситуація визначила особливу актуальність такого напрямку нашої діяльності, як банківське право. Суцільна «кредитна кабала», яка захопила як юридичних, так і фізичних осіб, стала фактично масовим явищем. До нас постійно звертаються представники обох сторін конфлікту – з одного боку, представники банків, з іншого – постраждалі боржники. Кажу «постраждалі», тому що, наприклад, зміна валютних ставок по кредитах фактично загнала багатьох в глухий кут. На жаль, до нас частіше звертаються з уже підписаними без детального вивчення угодами, з яких ми мало що можемо «викрутити» на користь боржника.  Ми намагаємось допомогти таким боржникам і на рівні судового супроводу, і на рівні виконавчої служби, щоб люди змогли хоча б залишити собі квартири, або транспорт, який є безпосереднім засобом заробляння грошей. Сьогодні банки самі зацікавленні в пошуку шляхів реструктуризації заборгованостей, оскільки конфіскована нерухомість або транспортні засоби перетворюються на «мертвий капітал», який дуже важко реалізувати. Наші фахівці з банківського права таким чином, залагоджують ці суперечки на компромісних умовах, які влаштовують як боржників, так і кредиторів.

Актуальним сьогодні було і залишається юридичне регулювання підприємницької діяльності. На сьогодні існує дуже багато нормативно-правових актів, процес їх систематизації, як-то кажуть, «пішов», але до чіткої системи ще далеко, тому реалізація їх на практиці є дуже складним процесом. Новий Закон «Про розвиток та державну підтримку малого та середнього підприємництва в Україні» від 22.03.2012 р. є вагомим позитивним кроком в цьому напрямку. В ньому прописані конкретні заходи, спрямовані  на створення максимально сприятливих умов для розвитку бізнесу в Україні – зокрема, спрощення дозвільних процедур, надання часткової компенсації відсоткових ставок за кредитами, лізингових, факторингових платежів та ще багато правильних і перспективних заходів. Однак, ще треба багато зробити для того, щоб ці законодавчі ініціативи реалізувалися на рівні виконавчої влади. Звичайно не можна оминути і такий негативний чинник, як корупція.

– Давайте зупинимось на цьому питанні докладніше. Ви зазначили, що кваліфікована юридична підтримка може фактично знівелювати всі корупційні складові, які, на жаль, мають місце у стосунках між бізнесом та владою. Але відомо, що законне вирішення тих чи інших питань часто-густо вимагає значних часових витрат. Тому багато підприємців впевнені, що вирішення питань корупційним шляхом  буде хоч і дорожчим, але значно скорішим…

– На законодавчому рівні вже встановлюються граничні терміни для вирішення питань бізнесу органами державної влади. Причиною вибору суб’єктами бізнесу  незаконного корупційного шляху є елементарна юридична некомпетентність. Ми знаємо багато випадків, коли для оперативного законного вирішення питання достатньо однієї консультації кваліфікованого юриста. Простіше кажучи, юридична обізнаність на порядок зменшує можливість корупційної маніпуляції. За нашим досвідом жодне письмове звернення в органи державної влади будь-якого рівня, якщо воно правильно юридично оформлене,  не залишається без розгляду.

– Наш часопис має назву «Народний депутат», з чого випливає власне контингент наших читачів. Звідси і наступне запитання: чи часто Вам доводиться займатися юридичною підтримкою представників законодавчої влади?

– Звісно, оскільки однією з наших спеціальностей є виборче право. В якості юридичного партнера кандидата в депутати ми неодноразово брали участь у виборчих перегонах місцевого рівня на всіх етапах – від підготовки документів, реєстрації кандидата, членів виборчої комісії та спостерігачів до консультації щодо формування стратегічних напрямів виборчої політики кандидата. Наша юридична підтримка може буди багатовекторною – це і підготовка реєстраційних документів, і захист від незаконних дій конкурентів на виборах, захист від незаконного зняття кандидата з перегонів, оскарження в судовому порядку  рішень виборчої комісії, вимога перерахунку голосів і таке інше.

З власного досвіду ми можемо впевнено стверджувати: той кандидат, який максимально спирається в своїй кампанії на законодавче регулювання, може мінімізувати вплив незаконних маніпуляцій на виборчий процес і результати перегонів.

– Яким вимогам має відповідати юридична компанія, щоби надати своєму клієнту – кандидату в депутати – цю саму впевненість в надійній підтримці?

– На ринку юридичних послуг в Україні сьогодні працює близько 10 тисяч фірм.  Але таких компаній, в яких дійсно працюють висококваліфіковані фахівці – не більше 50. Шукаючи юридичного партнера, перш за все слід звертати увагу на досвід роботи. У компанії має бути своя «історія успіху», конкретні досягнення та репутація. Другий чинник – це рекомендації партнерів та колег. По-третє, варто звернути увагу на гарантії, які надаються юридичною фірмою. Ми не рекомендували би довіряти фірмі, яка декларує стовідсоткові гарантії успіху. Частіше за все це виявляється порожніми обіцянками.

Наша компанія ніколи не дає необґрунтованих гарантій. Консультуючи клієнтів, ми надаємо лише відсоткове співвідношення можливого успіху справи. В процесі ведення справи ми коригуємо свої дії, погоджуємо свої кроки з клієнтом,  попереджаємо клієнта про можливі наслідки того чи іншого юридичного заходу. При цьому остаточне рішення завжди залишається за клієнтом.

– Чи існують в юридичних компаніях, зокрема в фірмі Polex, конкретні розцінки  на юридичні послуги, або вартість послуги в кожному конкретному випадку вираховується окремо?

– Ми надаємо клієнту право вибору, оскільки у нас є різні способи оплати. Є так званий «американський» спосіб, коли наша праця незалежно від складності, оплачується погодинно. Є варіант оплати за результатом – в залежності від конкретної вигоди, яку отримав клієнт від кваліфікованого юридичного провадження. Відразу зазначимо, що наші клієнти зазвичай віддають перевагу другому варіанту – мабуть, це особливості українського менталітету...

Щодо вартості кваліфікованої юридичної підтримки треба одразу наголосити: вона не може бути низькою. Тому клієнт повинен чітко оцінювати співвідношення витрат на юридичний супровід і результати, які він отримає від цієї підтримки.

– Декілька слів про перспективи. На вашу думку, чи зростатиме роль і значення юридичної підтримки представницької діяльності в органах законодавчої влади?

– Станом на сьогодні уже простежується чітка тенденція збільшення ролі юридичного партнера у виборчих перегонах, оскільки помітно збільшується кількість судових позовів, що стосуються порушень виборчого законодавства.

Жодна така справа не проходить повз увагу суспільства, не залишається непоміченою, а юридичний партнер стає реальним суб’єктом, чия думка розглядається як вагомий експертний висновок. Часто-густо саме юристи озвучують позицію свого клієнта-кандидата або депутата. В світлі фундаментальних змін виборчого законодавства зростає консультативно-рекомендаційна роль юридичного партнера, який радить клієнту як краще проводити виборчий процес, організувати законну передвиборчу агітацію, щоб не давати приводів для звинувачень з боку конкурентів у порушеннях та нечесних прийомах передвиборчої боротьби. Повертаючись до перспектив, слід наголосити, що зміна системи виборів на мажоритарно-пропорційну виводить в авангард передвиборчої боротьби досить багато кандидатів від мажоритарних округів. Велика частка з них вперше братиме участь у передвиборчих перегонах. Це люди різних спеціальностей та досвіду, мало обізнані з тонкощами виборчого законодавства. Їм, в першу чергу, потрібен буде кваліфікований юридичний супровід. Так що ми очікуємо нових звернень, нових клієнтів.

– Але буває й так, що кандидат відверто програє справу, будучи по суті правим. Чи є причиною таких прикрих випадків низька кваліфікація юристів?

– Причини різні. І низький рівень юридичного супроводу, і подекуди заангажованість судових інстанцій, і корупція – ніде правди діти!  Такі випадки лише підтверджують тезу про необхідність кваліфікованого і головне – своєчасного юридичного партнерства! Доводиться констатувати, що до нас частіше звертаються за порятунком ніж за допомогою. Кандидати приносять до нас серйозні проблеми і складні ситуації, яких можна було б уникнути, якби юридична підтримка надавалася з перших кроків передвиборчої кампанії – буквально з миті коли кандидат приймає рішення балотуватися. Формування пакету документів, формулювання юридичного базису PR-політики кандидата – саме на цій стадії майбутні депутати повинні розпочинати співпрацю з юристами. На наш погляд, в цьому випадку ефективність  юридичної підтримки зростає майже вдвічі.

– Чи доводилося Вам мати справу з чорним піаром у ЗМІ? Адже такий піар, на жаль, став невід’ємним атрибутом виборчих перегонів.

– Так, у нас є й такий досвід. Нам доводилося в судовому порядку відстоювати честь і гідність кандидата в депутати, про якого було подано наклепницьку інформацію в одній з обласних газет. Справу ми виграли, оскільки подана в газеті інформація дійсно була абсолютно неправдивою, і нам вдалося це довести.

У юристів є ціла методика боротьби з потоком брехні у ЗМІ в суто правовому полі. І тут знов-таки важливий фактор часу. Якщо у кандидата є інформація про те, що неправдивий матеріал готується до друку або ефіру, ми можемо вчасно  попередити його вихід. Як правило, керівники ЗМІ, попереджені про правові наслідки оприлюднення такої інформації, відмовляються від цього кроку.

– Отже, головний висновок нашої бесіди: вчасне звернення по юридичну допомогу є запорукою успіху кандидата на виборах?

– Скоріше, запорукою чесного передвиборчого змагання, юридичної безпеки та рівних умов для кожного кандидата. А це вже чимало. Успіх кандидата все-таки більшою мірою залежить від його програми та особистих якостей.