Україна-Іран. Новий рівень

Історія двосторонніх стосунків між нашими країнами зародилась ще у часи Радянського Союзу. Сьогодні Парламентській клуб розглядає україно-іранські стосунки з точкі зору нових реалій.

Встановлення дипломатичних стосунків у 1992 році з Україною активізували міжнародне співробітництво між державами і відкрили нову сторінку взаємин.

Двосторонні торговельно-економічні стосунки між Україною та Іраном здійснюються у багатьох секторах промисловості – це літакобудування, машинобудування, металургія, а також сфера транспорту. Вже сьогодні товарообіг між країнами складає майже 1 мільярд доларів США.

IMG_1631

Іран має потенціал збільшити його в п’ять разів практично миттєво, але з причин міжнародної ситуації, пов’язаної з непоступливістю всіх сторін у спорі за право незалежної держави реалізовувати власну ядерну програму, процес гальмується.

Кожна держава, що не бере безпосередню участь у конфлікті, всеодно формує власну офіційну думку щодо протистояння. Як правило, все закінчується декларацією своєї позиції. Хоча дехто вдається до прийняття певних торгівельних заборон для вітчизняних господарюючих суб’єктів.

В Україні будь-яких обмежень з цього приводу не існує. Тому там, де державні господарюючі суб’єкти дотримуються політкоректності, комерційні і громадські структури діють згідно з власними позиціями і в інтересах народів обох країн.

Про це говорили президент Парламентського клубу Олександр Ржавський та Надзвичайний і Повноважний Посол Ісламської Республіки Іран в Україні Акбар Гасемі-Аліабаді. Ця співрозмова відбулася у продовження налагодження різностороннього партнерства між Україною та Іраном, ініційованого Парламентським клубом України.

Державні інституції в Україні, в силу різних причин, не завжди можуть охопити увесь спектр можливостей для конструктивного економічного та необхідного гуманітарного розвитку країни. Застосування світових інновацій, ефективні механізми економічного та гуманітарного розвитку територій часом гальмуються через державну політику.

Однією з причин, що впливають на українсько-іранське співробітництво є те, що Іран розглядається США, ЄС та ООН як порушник глобального режиму нерозповсюдження ядерної зброї. Обговорюючи проблеми формування іміджу країни, Посол Ірану зазначив, що країна знаходиться в напів ізоляції через те, що відстоює свої інтереси, йде своїм курсом.

Іран у світовому співтоваристві забезпечує відповідну відкритість. Країна запрошує спеціалістів Міжнародного агентства з атомної енергії та інших інспекційних структур, пропонує розглянути їх ядерну програму, як мирне використання атому. Проте, сьогодні знову заговорили про застосування нових санкцій, якщо не будуть досягнуті домовленості в переговорах по ядерній програмі.

Арабський світ турбують питання рівності народів і держав. Ці ж проблеми не залишають байдужим Олександра Ржавського. На його думку, ексклюзивного права контролю за провадженням курсу іншої держави немає ніхто.

Одна справа, коли Європа, зокрема, Франція, пропонує емігрантам, які приїздять у Європу свої правила поведінки, а інша, коли відбувається втручання у життя мусульманських держав. Адже сьогодні дозволено лише спостерігати за тим, як ті чи інші історично сформовані правила діють на території тієї, чи іншої держави.

Зазвичай країна, яка має ядерну зброю вважає, що це її безпека. Україна відмовилась від третього у світі ядерного потенціалу, а Ізраїль, Корея, Пакистан та інші країни хочуть увійти в ядерний клуб.

Кожна держава має право на розробку й реалізацію своєї власної державної доктрини. Ніхто не має права, й не може втручатись в будь-які сфери життя інших. «Кожен йде своїм шляхом, але мусить цивілізовано враховувати світові інтереси», – погодились Акбар Гасемі-Аліабаді та Олександр Ржавський.

Президент Парламентського клубу звернув увагу Посла Ірану на те, що інтереси українського бізнесу сьогодні сягають далеко за межі України. Інтегруючись у світову спільноту через галузеві ринки український бізнес діє, в першу чергу, в інтересах країни та її громадян. Там, де держава не використовує наявні плюси міжнародної співпраці, бізнес та громадськість має повне право «заповнити порожню соту».

Жодних перешкод у цьому процесі та законодавчих норм, які б заборонили здійснювати міжнародну діяльність, наразі, не існує. Окрім того, дивіденди від цього одержує не тільки країна, її народ, але й державна скарбниця.

Для розумного використання можливостей потрібна нова форма стосунків України та Ірану. Власне кажучи, прийшов час заповнити прогалини у реалізації економічних та гуманітарних програм, які важливі для обох народів.

Це буде своєрідне доповнення державних доктрин співпраці України та Ірану, заповнення вузьких місць. За формою і змістом це має бути постійно діючий центр для зацікавлених людей. Олександр Ржавський відмітив, що Парламентський клуб є членом Європейської Асоціації колишніх парламентарів, має досвід в організації та налагодженні міжнародних партнерських стосунків. Окрім того, члени клубу підтримують дружні відносини зі схожими організаціями в Південній та Північній Америці, співпрацюють з Асоціацією українців світу і діаспорою в США.

В ході бесіди обговорювались нові можливості співпраці. За словами Надзвичайного і Повноважного Посла Ісламської Республіки Іран, галузеве розширення спектру розвитку комерційних стосунків між двома країнами сьогодні може розпочатись із розбудови нафтопереробної галузі. Так, Ірану потрібні нові нафтопереробні заводи, український досвід науковців та технологів цієї галузі.

«Машинобудівна промисловість України перебуває у стані стагнації через брак замовлень», – відмітив Олександр Ржавський. Іран в свою чергу відчуває гострий дефіцит саме продукції машинобудування. З’являється реальний шанс відродити цю галузь в Україні. Перспективною також може стати співпраця у банківській, фармацевтичній, культурній та інших галузях життя країн.

IMG_1747

Посол Ірану говорив про те, що Україна може здійснити суттєвий прорив у галузі експорту освіти, адже Ірану вкрай необхідні кваліфіковані фахівці. За міжнародними стандартами їх можуть готувати не тільки у державних, але й приватних вищих учбових закладах України. «Іран готовий до співпраці у багатьох гуманітарних напрямках, обміну культурними цінностями країн і народів», – запевнив Акбар Гасемі-Аліабаді.

Впродовж розмови Посол Ісламської Республіки Іран та президент Парламентського клубу виявили багато можливостей для співпраці. Українські та іранські бізнесмени, громадські діячі України та Ірану вже готові для обговорення нових механізмів ефективного співробітництва. Тому, підсумком зустрічі стало рішення провести круглий стіл за участі представників обох країн.

Насправді відкривається нова можливість не тільки вивчити та проаналізувати можливості інвестиційних напрямків обох країн, але й безпосередньо поспілкуватись на предметні теми щодо комерційних стосунків та організації спільних підприємств.

Парламентський клуб України запрошує представників бізнесу, громадських діячів та усіх зацікавлених осіб до конструктивної співпраці у цьому напрямку. У перспективі плануються візити до Ірану представників бізнесу з метою налагодження партнерських зв’язків та обміну досвідом у різних сферах життя країн. Двосторонній економічний форум заплановано на кінець травня.