Депутатство для «чайників»

Якщо Ви розпочали читати цей текст, то Ви, скоріш за все, вирішили стати депутатом Верховної Ради України.

Автор буде звертатися до Вас від першої особи, саме так, як він звик робити, коли розмова проходить віч-на-віч. А це передбачає певні стилістичні формальності. Тому заздалегідь прошу вибачення за можливу фамільярність. Політтехнолог дещо схожий на лікаря – чим чіткіше він буде задавати запитання і чим правдивіше будуть відповіді, тим краще і безболісніше буде досягнуто результату.

Отож, перше ритотичне питання: «Якщо дійдемо згоди, то я для досягнення поставленої мети витрачу до 1,5 мільйона доларів Ваших грошей. Щодо кінцевого результату стовідсоткової гарантії бути не може».

Окреслюю Вам реальні можливості:

 • Ці гроші можна пропити, пропити гучно і з дотепністю, до речі, автор може в цьому допомогти.
 • На ці гроші можна завести табунець довгоногих моделей, які будуть демонструвати вашу успішність і викликати заздрість у оточуючих.
 • За ці гроші можна здійснити комфортну і, водночас, авантюрну подорож, про яку з гордістю можна буде розповідати онукам.

Про всіляку благодійність я не згадую, оскільки між владою та благодійністю людина, як правило, обирає владу.

Якщо вищеперераховане у Вас вже є, або Вас не цікавить, тоді – одне застереження: «Я не візьмусь проводити Вас в депутати, якщо півтора мільйона – це Ваші останні або позичені гроші. На останні гроші у владу не ходять. Люди, які поставили все, що у них є на перемогу, дуже рідко виграють, тому що не можуть вести себе розкуто і природно, а я не хочу бути співавтором Вашого особистого краху». Виняток може бути лише тоді, якщо похід у владу – це корпоративне завдання і гроші на це дає якась структура. Але і тут є певна небезпека, оскільки при такому варіанті кандидат може бути недостатньо вмотивованим, а тому і недостатньо натхненним.

unian_381297

Якщо вищезазначені протипоказання відсутні й рішення прийнято переходимо до наступного розділу.

Мотивація походу у владу

Для того, щоб закласти міцне підґрунтя майбутньої перемоги, бажано спочатку дати чітку відповідь собі і тим, хто допомагатиме Вам отримувати перемогу на питання: «Навіщо Вам потрібне депутатство?» Від правдивості відповіді на нього залежить вибір правильної стратегії для перемоги. Мотивація може бути різноманітна. Ось основні мотиви, які змушують йти людей у владу:

 • Ви професійний політик. Ви не вмієте нічого робити крім публічної політики і втрата мандату для Вас рівноцінна звільненню з роботи.
 • Ви маєте достатньо коштів. Ви незалежні. Ви занадто добре знаєте всі вади держави і хочете спробувати трохи вдосконалити систему, яка за часів Вашого кар’єрного прориву, випила достатньо Вашої крові.
 • Ви представник регіональної еліти. Ви переросли свій рівень. Вам затісно на малій батьківщині. Ви чомусь вважаєте, що депутатство полегшить Ваше життя і відкриє нові перспективи.
 • Вас обклали з усіх боків. На бізнес наїжджають конкуренти та податкова. Ви були занадто авантюрні й необережні під час добування первинного капіталу, тому правоохоронці висять у Вас на п’ятах. Ви хочете змінити життя, отримати недоторканність, нові можливості і трохи перевести подих.
 • Ви працювали у владних органах. Завжди були лояльними. Потихеньку накопичили грошей і тут «старші по владі» сказали «треба». Відмовити Ви не можете, та і не дуже хочеться.
 • Ви представник системного бізнесу. Ваш бізнес пов’язаний з певною територією, інфраструктурою або галуззю. Вам та Вашим компаньйонам набридло платити хабарі і Ви ризикнули вирішити життєво необхідні питання власними силами. Корпоративний вибір впав на Вас.
 • Ви були в політиці. Ви були «списочним» депутатом. Ви розумієте, що в прохідну частину списку не потрапляєте. Вихід один – прорватись по «мажоритарці».
 • Ви в хороших відносинах із владою,
 • Ви надали багато послуг представникам влади. Але замість обіцяного суперпідряду, Вам сказали, що розрахуються депутатством за Ваші гроші. Тут Ви, звісно, «попали», але можна спробувати.
 • Ви «солдат партії», Вам сказали «треба». Ви «взяли під козирьок» і пішли збирати гроші. Не знаю, чи вдасться Вам перемогти, але у власній партії, її лідерах, а також у друзях, які вперто не дають грошей, Ви точно розчаруєтесь.
 • Ви вважаєте, що рятуєте людство, батьківщину і демократію. Ви вважаєте, що Ви єдиний, хто може це зробити. Ви знаєте як модернізувати державний механізм і написати хороші закони. У цьому випадку, я порадив би Вам поїхати у відпустку, кудись в гори. Якщо після відпустки Ваші погляди на життя і власну місію суттєво не зміняться, тоді бажано пройти всебічне медичне обстеження.

Після того, як Ви для себе з’ясували, навіщо Вам потрібен мандат, іще раз добре подумайте. Оскільки окрім грошей і бажання, для перемоги потрібні і певні особисті якості:

По-перше, Ви повинні мати деякі артистичні якості. Що таке хороший політик? – це людина, яка грає роль самого себе з певними креативними акцентами. Саме в цьому полягає талант креативника –  прописати Ваш публічний образ так, щоб він максимально відповідав Вашій сутності, був органічним для Вас та комфортним для публічного виконання. Але, все одно, якщо артистизму нуль, то ніякі геніальні креативники не допоможуть.

По-друге, Ви повинні вміти тримати удар і не реагувати на провокації. Зрозумійте, що проти Вас буде застосований весь арсенал засобів дестабілізації і, якщо Ви почнете на них реагувати, то неодмінно програєте. Перечитайте мою брошуру «Вступ в мінусовку» і ще раз подумайте, витримаєте Ви все це, чи ні.

По-третє, Ви повинні мати сміливість довіряти людям, які будуть займатися Вашими виборами, як довіряють лікареві. Але ця довіра має виникнути лише після ретельного підбору команди. Багато перспективних кампаній було програно через те, що між клієнтом і командою виникала стіна недовіри. До речі, часто-густо це було результатом ефективних дій супротивника.

По-четверте, Ви повинні реально оцінити власні індивідуальні проблеми. Наприклад, депресії, запої і тому подібні ускладнюючі обставини. Уявіть собі ситуацію, коли в ключовий момент компанії, кандидат від надлишку емоцій входить у тижневий штопор, – у такому разі технології безсилі. Також треба розуміти, що останні три місяці кампанії, кандидат повинен весь час бути зануреним у виборчий процес. Дайте собі відповідь, чи зможете Ви собі це дозволити? А то тут треба зустрічатися з виборцями, а у Вас у портах кораблі з зерном не вантажать. Щоб не вийшло так, що і мандата не отримаєте, і в збитку залишитеся.

По-п’яте, Ви повинні зрозуміти, чи в змозі Ви відсторонити від виборчого процесу членів Вашої сім’ї та близьких друзів. У виборах, як і у футболі, розбираються всі. Але автор не знає жодного прикладу, коли таке втручання, як мінімум, не зашкодило. Деякі технологи вводять спеціальні збільшуючі коефіцієнти у кошторис на випадок «креативної сімейної творчості».

І останнє, Ви маєте чітко вирішити, чи зможете йти до кінця, чи не знайдуться фактори, які змусять Вас відступити. Автору не раз доводилось згортати виграшні кампанії, хоча кандидати на початку їх активно заявляли, що не відступлять ні за яких обставин.

Обираємо схему роботи

Якщо Ви бізнесмен, то добре розумієте, що коли Вам потрібно реалізувати якийсь бізнес-план, у Вас є два шляхи:

або реалізовувати його своїми силами, найнявши менеджмент і створивши власні виробничі структури,

або розробити чітке технічне завдання і доручити реалізацію підрядним організаціям.

У виборчому процесі діє такий же принцип. Ви можете створити всі структури у себе. Але справа у тому, що для фахових технологів вибори – це заробіток, і чим кращі технологи, тим більше у них роботи і вище гонорари. Тому, якщо Ви хочете мати власну замкнену ексклюзивну систему, Ви неодмінно зіштовхнетесь з такими варіантами:

 • або Вам дістануться маловідомі чи малодосвідчені фахівці, які будуть працювати виключно на Вас,
 • або Вам потрібно розуміти, що люди, які з Вами працюють, працюють іще з кимось,
 • або Ви отримаєте ексклюзивних фахівців, але кошторис зросте втричі. Така схема нагадує ситуацію, коли Ви вирішили бути єдиним пацієнтом високопрофесійної лікарні, можливо найкращої, але невиправдано дорогої.

Інша схема більше нагадує будівництво будинку. Ви розробляєте детальний індивідуальний проект, який Вас влаштовує. А потім фахові підрядники цей проект реалізовують. За реалізацією проекту слідкує Ваша довірена особа разом з архітектором, який виконує авторський нагляд. Чомусь, коли хтось будує будинок, йому не приходить у голову організовувати штаб щодо цього будівництва, з начальником, керуючим будівництвом, великою кількістю заступників та ще і з величезними складами. І вже точно ніхто не створює під таке будівництво будівельний трест з технікою та транспортом.

Автор вважає «безштабний» варіант проведення виборчого процесу більш ефективним, оскільки реалізовуючи його, можна залучити більш висококваліфікованих фахівців, особливо в галузі розробки стратегії та креативу. «Штабний» варіант, скоріш за все, приведе до того, що буде використовуватись один із стандартних варіантів стратегії, про який вже написано в книжках і який хтось, десь вже реалізовував. Розіграш стандартних сценаріїв страхує одночасно і від провалів і від перемог. Як відомо, політики – це товар штучний, індивідуальний. А друге місце на виборах – це програш, хоча і не провал.

Але лишатись Вам один на один з політтехнологами не варто. Політтехнологи відомі своєю винахідливістю і можуть запросто «розвести» кандидата. Тому перед початком походу у владу розважливий кандидат обзаведеться зі свого боку певним набором людей-функцій.

 1. Людина, яка з боку кандидата відповідає за проект «вибори», має доброзичливо контролювати весь процес. Розумітися на виборах із певним рівнем професійності. Бути неупередженою і не мати смакових пристрастей. Бути беззастережно відданим кандидатові. Такий собі сторожовий пес помірного віку при кандидаті.
 2. «Бухгалтер» – людина, яка видає гроші кандидата представнику виконавця згідно з попередньо затвердженим планом-кошторисом. Також контролює виконання роботи, особливо щодо обсягів виконаного. По суті, скоріш інвестор, ніж бухгалтер.
 3. «Юрист кандидата» – людина, яка весь час нагадує кандидату, що і коли йому потрібно робити, а чого робити не можна. За фахом це скоріше людина, яка вирішує «проблеми з законом», а не знавець букви і норми права.
 4. «Людина стіна» – людина, яка від імені кандидата вислуховує прохачів, яких відразу з’явиться дуже багато, всіх лишає з надією, але нікому нічого не дає без принципового рішення креативного підрозділу.

Усі ці люди кандидата, мають бути зацікавлені в перемозі кандидата, бути йому вірними та відданими, отримувати гроші виключно від кандидата. І головне, не брати «відкатів».

У подальшому компанія людей-функцій доповниться представником виконавця проекту. Вони всі повинні пройти весь виборчий шлях разом, не пересваритись, не побитись і вберегти кандидата від запою або істерик. Тому всі зазначені добродії мають бути комунікабельними і з певними рисами характеру.

Звичайно, до цього потрібного гурту додасться іще певна кількість секретарок, охоронців, водіїв. Проте кількість «челяді» – приватна справа кандидата.

unian_270091

Образ і стратегія

Після того, як Ви приймете рішення, за якою організаційною схемою буде працювати Ваша виборча структура, необхідно розпочати пошук тих, хто цю схему буде реалізовувати. Тут виникає проблема вибору, майже така, як при виборі лікаря: один має поважні регалії; другий веде популярну передачу, або мерехтить у популярних шоу; когось радять друзі; третій має презентабельний вигляд. На мій погляд, первинним повинен бути підхід, що враховуватиме професійні якості. Адже, якщо Вам необхідно видалити зуб, Ви не звертаєтесь до товариша, який вправно володіє обценьками, а йдете до фахового лікаря, професійність якого засвідчує довід та освіта. В обранні політичних технологів такий здоровий глузд іноді зраджує. Часто-густо керівниками виборчої кампанії і технологами в одній особі стають колеги по роботі, бізнес-партнери, а деколи навіть родичі. Такий вибір команди свідчить лише про одне: кандидат не пройшов природній відбір, тому він на 99 відсотків приречений на програш.

Вступаючи в переговорний процес щодо підбору політтехнологів, поставте шукачам підряду такі запитання і, по можливості, отримайте на них чіткі відповіді (розпливчасті відповіді мають насторожити, а відповіді на зразок того, що працював у команді кандидата Петренка, потребують додаткових пояснень: ким працював?):

 1. З якого року особа і структура, яку вона представляє, займається виборами?
 2. Приклад найбільш вдалої авторської кампанії: де, коли, хто?
 3. Участь у загальнонаціональних кампаніях: де, коли, хто або яка політична сила?
 4. Чи є досвід роботи з мажоритарними кандидатами до Верховної Ради? Якщо немає, то розпитайте про подробиці участі у мажоритарних місцевих виборах. Якщо подібного досвіду немає, переговори бажано завершити.

Останні вибори до Верховної Ради за мажоритарною схемою, проходили десять років тому. Фахівців «у робочому стані» лишилось небагато. Є певна кількість технологів нового покоління, які трохи попрацювали на минулих місцевих виборах, серед них є фахові й талановиті люди. Але мажоритарні вибори до Верховної Ради і мажоритарні місцеві вибори – це «дві дуже великі різниці». Головне, щоб технолог це усвідомлював, інакше вище другого місця результат не можливий.

 1. Які політичні діячі, у разі звернення до них, можуть засвідчити досвід ті порядність технолога та його команди?

Якщо відповіді на вищезазначені запитання Вас задовольнили, запитайте про те, в яку суму за оцінкою технолога обійдуться вибори кандидату. Реальна вартість наступних мажоритарних виборів становитиме від

1 до 1,5 млн у.о. Якщо грошей буде менше, то може не вистачити агітаційної потужності, а якщо більше, то підрозділи виборчої структури просто не зможуть безболісно для справи розкрадати надлишки і змушені будуть робити це через реалізацію безглуздих проектів, які, у свою чергу, лише будуть іміджево знищувати кандидата.

Дуже важливо з’ясувати, ким виступає переговірник, – представником великої структури, що може зробити вибори «під ключ», чи підрядником, який після вдалих переговорів піде шукати необхідні структури. Різниця тут полягає в тому, що ціна автомобіля, як відомо, майже втричі нижча за сумарну ціну запчастин, із яких його зроблено, та їх збірки. Наприклад, окремо «мінусовка» під ключ протягом усієї кампанії коштуватиме Вам 300 тис. у.о., а «мінусовка» в загальному кошторисі кампанії, яку виконує афільований підрозділ – лише 200–250 тис. у.о.

Якщо відповіді Вас задовольнили, задайте контрольне запитання стосовно оцінки технологом шансів кандидата на перемогу. Фахівець відповість, що до розробки креативного образу і його прив’язки до округу ніяких оцінок бути не може. Авантюрист або самовпевнений дилетант почне переконувати Вас у Вашій неодмінній перемозі. Знову коректно навести порівняння з лікарями, – хороший лікар може робити прогнози і призначати лікування тільки після всебічного дослідження, – шарлатан відразу!